Hüsrev Sami Kızıldoğan

Asker, Siyasetçi

Ölüm
21 Mart, 1942

Asker ve siyaset adamı (D. 1884, Gümülcine – Ö. 21 Mart 1942, Adana). Ailesi buradan Vize'ye göç etmiş olup hala Vize’de Mühendishane-i Bahrî-i Hümâyûn (Topçu Harbiyesi) Çeşitli birliklerde komutan olarak görev aldı. Teşkilat-ı Mahsusa’da (şimdiki MİT) çalıştı. Topçu Subayı iken ordudan ayrılarak İttihad ve Terakkinin kurucuları arasında yer aldı. Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nin 12 kurucu üyesinden ve fedailerinden oldu. Mustafa Kemal Atatürk’ün şubesini Selanik’te kurduğu Vatan ve Hürriyet Cemiyeti’ne katıldı. Paris’e kaçtı. İkinci Meşrutiyet’in ilanından sonra yurda döndü, cemiyet çalışmalarında etkin rol oynadı.

Yakup Cemil’in hükümete karşı darbe hazırladığı gerekçesiyle tutuklanmasından sonra Talat Paşa’nın emriyle İstanbul dışına çıkartıldı. Sivas Kongresi’ne Eskişehir delegesi olarak katıldı. Kongre sonunda Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Heyet-i Temsiliye üyeliğine seçildi. TBMM’ye Eskişehir Milletvekili olarak girdi, Isparta İstiklal Mahkemesi üyeliği yaptı. 1923 – 1935 yılları arasında Parlamento dışında kaldı ve sonra yeniden Kars Milletvekili olarak Meclise katıldı.

Sivas Kongresi'nde Eskişehir delegesi olarak bulundu. Daha sonra Eskişehir Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine (TBMM) girdi. 1935 ve 1939 seçimlerinde 5. ve 6. dönem Kars milletvekili seçildi. Bu son milletvekilliği görevi sürerken 21 Mart 1942 tarihinde hayatını kaybetti. Evli ve iki çocuk babasıydı. Adı Nutuk'ta sıkça geçmektedir.

KAYNAK: Türkiye Ansiklopedisi 3 (1974), Hüsrev Sami Kızıldoğan Kimdir? (rs.gen.tr, 5 Kasım 2015), Hüsrev Sami Bey (Kızıldoğan) (vize.bel.tr, 7 Ocak 2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör