Şaban Peker

Müezzin, Mevlüthan, İnşaat Mühendisi

Doğum
Ölüm
05 Aralık, 2020
Eğitim
Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisi İnşaat Mühendisliği

İnşaat Mühendisi, Mevlüthan, Dini Musiki Ses Sanatçısı, Kuyumcu (D. 1 Temmuz 1947, Diyarbakır -  Ö. 5 Aralık 2020, Diyarbakır). 

1 Temmuz 1947'de Diyarbakır’ın Melikahmet Mahallesinde dünyaya geldi. Tahsil hayatına 1954 yılında İsmet Paşa İlkokulu’nda başlayıp 1959 yılında pekiyi dereceyle mezun oldu. İlkokul yıllarında aynı zamanda Ulu Camii Şafiiler kısmı müezzinlerinden merhum Hafız Yusuf Altuncu Efendi’den Kur’ân-ı Kerim dersi alıp hocasının yanında Kur'an'ı hatmetti. 1959 yılında girdiği Ali Emiri Orta Okulu’ndan 1962’de mezun oldu.

Orta Okul yıllarında merhum babası Hacı Recep Peker'in Ulu Camii Başmüezzini olması dolayısıyla onunla beraber camiye gidip geliyordu. Bu arada dini musikiye de ilgi duymaya başlamıştı. 1965’de girdiği Erkek Sanat Enstitüsü’nün yapı bölümünden 1968 yılında mezun oldu. Bu süreçte dini musikiye olan ilgisi daha da artmıştı. Zaman zaman babası onu minareye çıkartıp ezan okutur ve cami içinde bazen kamet getirtir veya tesbihat yaptırırdı. Zamanla işi kavramaya; gerek dini sohbetlerde ve gerek mevlütlerde ilahiler okumaya başladı.

Babası kendi kriterlerine göre ondan tam emin olunca; her zaman ve mekânda mevlüt, ezan, cami içi kıraat, kamet, tesbihat vs. okumasını serbest bıraktı. Şaban Peker, böylece Diyarbakır'ın mahalli dini musiki hayatında bir nevi çekirdekten yetişmiş oluyordu. Bu arada 1972 yılında girdiği Elazığ Devlet Mühendislik ve Mimarlık Akademisinden 1977 yılında inşaat mühendisi olarak mezun olmuştu. 1977-82 yılları arası serbest olarak proje mühendisliği yaptı. O yıllarda Diyarbakır’da yapılmış birçok bina inşaatında Şaban Peker imzası vardır.

1982 yılında proje mühendisliğini bırakıp ticari hayata atıldı. 1988'e kadar inşaat malzemeleri satıcılığı yaptı. Daha sonra, halen devam etmekte olduğu kuyumculuk mesleğine başladı. Şaban Peker, meşhur Kuyumcular Çarşısında kuyumculuğu sürdürmenin yanı sıra güzel sesiyle mevlüt okumaya ve Kadiri Dergahında ilahiler söylemeye vefatına kadar devam etti.

 

Vefatı

 

Şaban Peker,  Covid 19 salgınına yakalanarak  5 Aralık 2020 günü Diyarbakır’da vefat etti. Pandemi nedeniyle cenaze töreni yasak olduğu ve vefat günü sokağa çıkma yasağı uygulanan cumartesi gününe denk geldiği için cenaze töreni yapılamadı. Cenazesi yakın akrabaları ve çok yakın çevresinin katılımıyla Mardinkapı kabristanındaki aile kabristanına defnedildi.

Mevüthan Şaban Peker’in vefatı, Kadiri Dergahı mensupları başta olmak üzere Diyarbakır’da büyük bir üzüntüyle karşılandı.

 

HAKKINDA: Yrd. Doç. Dr. M. Sait Mermutlu / "Peker, Şaban" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013), İhsan Işık / Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014), Şaban Peker vefat etti (sevenlerinin facebook paylaşımları, 05.12.2020), İhsan Işık - Doç. Dr. Sait Mermutlu (Şaban Peker vefat bilgileri teyidi, 08.12.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör