Hüsamettin Akmumcu

Milletvekili, Avukat, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
15 Nisan, 2011
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Hukukçu, avukat, siyaset adamı, milletvekili, Said Nursi’nin avukatlarından (D. 1923, Uluborlu / Isparta – Ö. 15 Nisan 2011, Isparta).  1947 yılında öğrenci iken Said Nursi’yi ziyaret ederek talebeleri arasına katıldı. 1955’te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Keçiborlu Kükürt İşletmeleri Hukuk Müşavirliği, Burdur Hazine Avukatlığı ve serbest avukatlık yaptı. Bediüzzaman Said Nursi, vefatından 1 ay önce 24 şubat i960 tarihinde kendisine vekäletnäme verdi. Av. Hüsamettin Akmumcu 1969-1973 yıllan arasında Adalet Partisi’nden, 1973-1977 döneminde de Milli Selamet Partisi’nden Isparta Milletvekilliği yaptı. Milli Nizam Partisi’nin kuruluş çalışmalarına da katılmıştı.15 Nisan 2011’de Isparta’ da vefat etti. Akmumcu'nun cenazesi 16 Nisan 2011) günü Isparta Mimar Sinan Camiinde öğle namazını ardından kılınan cenaze namazının ardından Isparta’daki aile mezarlığında defnedildi. Evli ve iki çocuk babasıydı.

Bediüzzaman'la tanışmasını şöyle anlatmıştı:

“Cenab-ı Hakk nasip etti. 1957 senesinde üstad hazretleri ile tanıştık. Risale-i Nur davası ile ilgili olarak avukatlığını yaptım. Ancak, Üstad hazretleri vefatının da haber verildiği tarihte, Mart’ın 24′üydü sanırım. Cenab-ı Hakk onu düşürmedi. Onu ziyarete gidiyorum ben de. Şubat ayında onu ziyarete giderken iki cip kapıda bekliyordu. İçlerinden fırtına gibi çıkan polisler üzerime atladı. “Benim avukat olduğumu bilmiyor musunuz” dedim. “Senin okuduğunu biz çoktan okuduk da unuttuk” dediler. “Mesele kalmadı o zaman” dedim. Emniyete götürdüler beni. Anlayın, bir alimi, yaşlanmış, hastalanmış bir alimi ziyaret ettirmek bile istemiyorlar. Gidip geldiğimi bildikleri halde. Karakolda, “Gitmeyeceksin bir daha oraya” dediler. “Bırakmasanız nasıl gideyim” dedim. “Burada oturtursanız gidemem.” Bıraktılar. Sonra Üstad hazretleri Noter’i çağırttı. Noter geldi. Onun gelmesi ile beraber Üstad hazretleri vekalet verdi.”

KAYNAK: Muzaffer Deligöz / MNP’nin Kuruluşu (muzafferdeligoz.blogcu.com, 12 Şubat 2008), Hüsamettin Akmumcu vefat etti (RisaleHaber.com, 15.04.2011), Türkiye Yazarlar Birliği / Türkiye Kültür Sanat Yıllığı (2012), TBMM Albümü (tbmm.gov.tr, erişim: 6 Aralık 2016). 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör