Celil Yunus Yeniköylü

Eğitimci, Şair

Eğitim
Razgrat Pedagoji Okulu

Eğitimci, şair. 1945, Silistre’nin Emirköy’ü (Suhodol) / Bulgaristan doğumlu. Razgrat Pedagoji Okulu mezunudur. Zorunlu göç nedeniyle 1989 sonrası Eskişehir’e yerleşti. Önce, Merkez Çalkara Köyü İlkokulu’nda görev yaptı. Şimdi, Plevne Özel İdare İlköğretim Okulu Sınıf Öğretmeni’dir. Evli ve bir çocuk babasıdır. Bulgarca ve Rusça biliyor

Celil Yunus’un ilk şiirleri 1965-1968 yılları arası Sofya’da çıkan Filiz gazetesinde yer almıştı. Türkiye’de, Balkan Türkleri Edebiyat, Sanat, Kültür ve Eğitim Derneği adına çıkarılan Tuna dergisinde (sayı: 35, Ekim 99, İstanbul) bir değerlendirmesi ile birlikte, Celil Yunus derginin okuyucularına tanıtıldı. Sonra Göçmenlerin Sesi gazetesi onun çocuk şairi kişiliğini konu alan bir tanıtım yazısını Rumelili şair ve yazarlar köşesinde yayımladı (sayı: 61, Mart 2000, İstanbul). Celil Yunus Yeniköylü, Nisan 2011’de Eskişehir’de düzenlenen 1. Vehbi Cem Aşkun Şiir Yarışmasında "Yağsaydı" şiiriyle mansiyona layık görüldü. Celil Yunus, şiirlerinden bir demeti Yağ Yağ Yağmur adlı ilk kitabında toplamıştır.

KAYNAK: 1. Vehbi Cem Aşkun Şiir Yarışması /eskisehirsanatdernegi.org - Sakarya Gazetesi, 27 Nisan 2011), Dr. Şaban Kalkan Arşivi (2014).

SALKIM SÖĞÜT

Olmuş bilmem ne günü

Olan olmuş öncesi

Avundursun gönlünü

Suyun akışı, sesi.

 

Bu eski bir masalmış

Sonrası bize kalmış.

 

Uzamış saçı iyi,

Bir ucu suya değmiş.

Kim bilsin ne sevgiyi

Düşler, başını eğmiş.

 

Bu eski bir masalmış

Sonrası bize kalmış.

 

KAYNAK: Dr. Şaban M. Kalkan arşivi.

SILA ŞARKISI

Yine bir keder

Gönlümü aldı

Neşeli günler

Sılada kaldı.

 

Meskenin nerede

Diyen olursa

Doğduğum yerde

Soran olursa.

 

Gönlümün kuşu

Ufkunda uçar

Sılaya doğru

Kanadı açar.

 

Sevgilin nerede

Diyen olursa

Doğduğum yerde

Soran olursa.

 

KAYNAK: Dr. Şaban M. Kalkan arşivi.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör