Behçet Saatcı

Belediye Başkanı, Yönetici, Bürokrat

Doğum
Eğitim
Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü

Yönetici, bürokrat, Fethiye Belediye Başkanı. 1957 / Fethiye / Muğla doğumlu. Fethiye’nin 7.2’lik bir depremle yerle bir olduğu yılda, orta gelirli bir ailenin ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. İlk, orta ve lise tahsilini Fethiye’de tamamladı. Daha sonra Marmara Üniversitesi, İdari Bilimler Fakültesi, Kamu Yönetimi bölümünü kazandı. İstanbul’daki eğitimini, aynı üniversitenin toplu konut kooperatifi kursu ile tamamladı. Daha sonra memleketine döndü. Fen Bilimleri Öğretmeni Nesrin Saatcı ile hayatını birleştirdi ve 1987 yılından 1999’a kadar Fethiye’de toplu konut işi yaptı.

Fethiye siyasetinde kişiliği ve dünya görüşü ile ön plana çıkan Behçet Saatcı, 1999 yılı Mahalli İdareler seçimlerinde Milliyetçi Hareket Partisi adayı olarak Fethiye Belediye Başkanlığı’na seçildi. 17 Ağustos 1999’da meydana gelen ve ülke ekonomisini çökme noktasına getiren Marmara Depremi nedeniyle ortaya çıkan olumsuzluklara rağmen, o döneme kadar büyük bir köy olan Fethiye, artık modern bir şehre dönüşmeye başladı. Belediyeciliğin sadece yol, kaldırım yapmak ve çöp toplamaktan ibaret olmadığını gösteren Saatcı, halkın kültürel ve sosyal ihtiyaçlarına yatırım yaparak, 2004 yılında yapılan yerel seçimlere de adaylığını koydu. 2004 yılında da MHP’den aday oldu, Fethiye tarihinde görülmemiş bir farkla yeniden Fethiye Belediye Başkanlığı’na seçildi. Fethiye halkının teveccühünü kazanmayı başaran Behçet Saatcı, 29 Mart 2009’da yapılan yerel seçimlerde 3. kez aday oldu ve kazanmayı başardı. Saatcı, Fethiye tarihinde 3 kez üst üste belediye başkanlığına seçilen ilk Belediye Başkanı unvanını alan isim oldu.

Fethiyeliler ile siyaset üstü bir bağ kuran Başkan Saatcı,  bu dönemde de projeler ve sosyal faaliyetlerini sürdürmeye devam etti. Yol, su, çöp belediyeciliği haricinde Trafik Eğitim Parkı, Dernekler Binası, D10 kanalı, 3. Etap Sahil Bandı düzenlemesi, Alışveriş ve Yaşam Merkezi, Fethiye Belediyesi Fen Lisesi, Sosyal Tesisler, Engelliler Parkı, Beşkaza Meydanı gibi birçok projenin altına imzasını attı.

2013 yılında bayram mesajı için astırdığı Türkçe - Kürtçe karışımı bilboardlar ile Türkçenin tek dil olduğu vurgusunu yapması nedeniyle MHP Genel Merkezi tarafından ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk edildi. Saatcı da, “Kendi ipimizi kendimiz çekeriz” diyerek 40 yıl hizmet ettiği partisi MHP’den istifa etmek zorunda kaldı. Onur savaşı verme mecburiyetine mahkûm bırakılan Saatcı, partisinden istifa edip bağımsız kaldığı süreçte 7 siyasi partiden (Adalet ve Kalkınma Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Büyük Birlik Partisi, Doğru Yol Partisi, Büyük Türkiye Partisi, Anavatan Partisi, Hak ve Eşitlik Partisi) teklif aldı, tercihini Demokrat Parti’den yana kullandı. 30 Mart 2014 yerel seçimlerine Demokrat Parti’den aday olarak onur mücadelesi veren Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı, Fethiyelilerin büyük teveccühü ile 4. dönemine imza attı. Muğla tarihine geçen ve Türkiye genelinde 4 dönem üst üste seçim kazanan sayılı belediye başkanları arasına girdi.

Fethiye’yi dünya kenti yapma gayreti içinde olan Saatcı’nın Fethiye’ye kazandırdığı başlıca hizmetler: Kanalizasyon ve Atık Su Arıtma Tesisleri, Yeni Belediye Binası, Fethiye Belediyesi Kültür Merkezi, Huzurevi, Hal ve Pazaryeri, Fethiye Evi, Kadın Konuk Evi, Çoçuk Bakım Merkezi, Marina, içerisinde Şehitler Abidesi ve Türk Büyükleri Meydanı da bulunan yeni sahil bantları, Deniz Gözlem Evi, Hayvan Barınağı, Yeni Belediye İş Merkezi, Yeni Otogar, Toplu Konutlar ve Fethiye Belediyespor Kulübü.

Bu hizmetlerin yanında kültürel ve sosyal hizmetlere de önem veren Saatcı, aynı zamanda 1.Lig’e doğru emin adımlarla ilerleyen, daha önce iki yıl başkanlığını yaptığı Fethiyespor’un Onursal Başkanlığı’nı da yapıyor. Hizmetlerini kaldığı yerden sürdürmeye devam eden Behçet Saatcı, iki çocuk babasıdır.

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör