Barış Pirhasan

Yönetmen, Şair

Doğum
15 Ağustos, 1951
Eğitim
Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Hasan Barış Pirhasan

Şair, sinema yönetmeni. 15 Ağustos 1951, İstanbul doğumlu. Tam adı Hasan Barış Pirhasan’dır. Yazar Vedat Türkali’nin oğlu, sinema oyuncusu Deniz Türkali’nin kardeşidir. İlk ve ortaöğrenimini Aydın İlkokulu, İngiliz Erkek Lisesi ve Ankara Fen Lisesinde okuyarak tamamladı. Tıp Fakültesinde iki yıl okudu. Daha sonra Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümünü (1976) bitirdi. İngiltere’de The National Film and TV School’da yüksek lisans yaptı. Yayınevlerinde çalıştı, senaryo yazarlığını meslek edindi. Çalışmalarını ve yaşamını Berlin’de sürdürdü.

Şiirleri 1973 yılından itibaren Yeni Dergi, yönetimine katıldığı Militan ve Sanat Emeği, Yazko-Edebiyat, Sanat Olayı, Hürriyet Gösteri, kitap-lık dergilerinde yayımlandı. Şiir çevirileri yaptı. 1998’te Usta Beni Öldürsene adlı filmiyle 1997 Antalya Altınportakal Film Festivali En İyi Senaryo Yazarı Ödülü, 1998 Ankara Film Festivali En İyi Film ve En İyi Senaryo ödülünü aldı. Türkiye Yazarlar Sendikası ve Film Yönetmenleri Derneği üyesidir.

Barış Pirhasan’ın “İlk şiirlerinde tarih, toplum ve doğayı merkeze aldığı görüldü. Daha sonra bireyin iç dünyasına yöneldi ve burada hissettiği gerilimi yer yer mizahi öğeleri de kullandığı şiirlerle dile getirdi.” (TBE Ansiklopedisi)

ESERLERİ:

ŞİİR: Tarih Kötüdür (1981), İmzasız El Yazıları (ilk kitabındaki şiirlerle birlikte, 1985), Babam Benden Hiçbir Şey Anlamıyor (1995).

SENARYO: Usta Beni Öldürsene (1997).

ÇEVİRİ: Niki (T. Déry’den, 1974), Korkusuz Kahraman Ivanhoe (W. Scott’tan, 1975), Köpan Avı (L. Carrol’dan), Barbarları Beklerken (K. Kavafis’ten, Erdal Alova ile, 1981), Seçme Şiirler (K. Kavafis’ten, E. Alova ile, 1992), Jenny’ye Adanmış Şiir Albümünden: Şiirler (K. Marx’tan, 1998).

KAYNAK: Belgin Uzunöz-Oya İşeri / Barış Pirhasan: “Türk Sinemasındaki Hareketin Kalıcı Bir Temeli Yok” (Merdiven Sanat, Nisan 1998), Şükran Kurdakul / Şairler ve Yazarlar Sözlüğü (gen. 6. bas. 1999), TBE Ansiklopedisi (c.2, 2001), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009).

ÖLÜMDEN SONRA AŞK

Barış Pirhasan'ın babası yazdığı şiir:

 

ÖLÜMDEN SONRA AŞK

 

 Şiirlerimizi sevmezdik birbirimizin

 Bence onunkiler takır tukur, onca benimkiler sulu sepken

 Sonra günlerden bir gün bir şiirini okurken

 Dank etti kafama: Babam değil ki bunu yazan, gencecik bir

 komünist

 İmrendiğim deli fişek militanlardan biri

 O zaman bir muhabbet kapladı içimi

 Öyle kurtuldum oğul olmaktan

 Ama sabırla bekledim ölmesini.

 

 Güle güle git genç adam, her canlı gibi, balık, kirpi,

 kaplan, yaban kazı gibi git

 Özlediğin kanatlar, yüzgeçler, hepsi senin şimdi

 Ohhh diye esiyor rüzgarın git buralardan, görev tamam

 Şimdi bilmenin vakti bilmediklerimizi

 Nehirler, bulutlar, trenler, gemiler gibi git dünyayı

 dolaş

 Müjdeler olsun, insan olma faslı bitti

 Artık gönlümce, korkmadan, kırılmadan, utanmadan

 sevebilirim seni.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör