Şair, bürokrat, KKTC Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü. 1957’de Kıbrıs Çamlıköy’de doğan Barış Burcu, ilkokulu Lefke’de, orta eğitimini ise Lefkoşa’daki İngiliz Koleji’nde tamamladı. Lise son sınıf eğitimini Lefkoşa Türk Lisesi’nde tamamlayıp Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi’nde lisans eğitimine başladı. 12 Eylül 1980’deki askeri darbe sonrası eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan Barış Burcu, 1982-1987 yılları arasında Kıbrıs Türk Petrolleri Genel Müdürlüğü’nde satış ve dağıtım memuru olarak çalıştı. Petrol-İş Sendikası’nın birinci sekreterliğini yaptı.

Gençlik yıllarından itibaren aktif bir siyasal ve kültürel yaşamı olan Barış Burcu, İzmir Kıbrıslılar Yüksek Öğrenim Derneği’nde Birinci Sekreterlik yaptı. Ardından, Devrimci Gençlik Derneği (DGD) Genel Başkanlığı da yapan Barış Burcu, ülkemizde faaliyet göstermekte olan Gençlik Merkezi’nin de kurucularındandır. Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Parti Meclisi ve Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyeliklerinde bulunan Barış Burcu, 1990’ların başında CTP Eğitim Sekreterliği görevinde bulundu.

2002’de kaydolduğu Yakın Doğu Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden birincilikle lisans eğitimini tamamladı. Yüksek Lisans eğitimini Yakın Doğu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü'nde tamamlayan Barış Burcu, 1960 Garanti Antlaşmaları konulu yüksek lisan tezine sahiptir.

Mustafa Akıncı liderliğinde 2003 yılında kurulan Barış ve Demokrasi Hareketi (BDH)’nin kurucularından olan Barış Burcu, BDH’nın ilk Lefkoşa İlçe Başkanlığı görevini üstlendi.

Bir dönem Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB) Meclis Üyeliği yapan Barış Burcu, Lefkoşa Türk Belediyesi Tiyatrosu’nun bazı oyunlarında amatör statüde rol aldı.

Ülkenin ilk 8 milimetrelik sinema filmi olan ‘Anahtar’ filminde ‘Anahtarcı Münür’ rolü ile yer aldı. Yapımcılığını Naci Talat Vakfı’nın üstlendiği ve çekilmesi öngörülen ‘Sarı Entarili Maria’ adlı sinema filminin senaryosunu yazdı.

‘Kemik Torbaları’ ve ‘Afrodit’ isimli yayınlanmış iki şiir kitabı olan Barış Burcu, zaman zaman BRT’de kısa şiir programları yaptı. Geçmişte Lefke Türk Spor Kulübü yöneticiliğinde de bulunan Barış Burcu, yakın geçmişte Lefke Türk Spor Kulübü’nün başlattığı KOP’a (Kıbrıs Futbol Federasyonu) üyelik sürecinin girişimciliğini, görüşmeciliğini ve sözcülüğünü yaptı.

15 yıla yakın bir süre Yenidüzen Gazetesi, Avrupa ve Afrika gibi gazetelerde köşe yazarlığı yaptı. 30 yıla yakın bir süredir restoran işletmeciliği yapmaktadır.

İyi derecede İngilizce bilen Barış Burcu, evli olup iki çocuğu vardır.

 

Şiir Kitapları:

 

Kemik Torbalan (1981), Afrodit (1984).

 

KAYNAK: Zübeyir Yılmaz – Ramazan Okumuş / Kıbrıs Türk Şiiri (1992), Bener Hakkı Hakeri / Kültürümüzde Sanatçılar ve Yazarlar İsimler Sözlüğü (2004), Barış Burcu'dan Bahçeli'ye yanıt geldi: " "Atatürk ilkelerine aykırı çağ dışı zihniyet" (kibrispostasi.com, 26 Ekim 2019), Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü - KKTC Cumhurbaşkanlığı (kktcb.org, 24.03.2020).

DOĞANIN BÜTÜNLÜĞÜ

Yeşilhattayım.

Sırtımı Beşparmağa vermiş

Küçükken oynadığım

Beyazlığa bakıyorum..

 

O kadar güzel ki...

 

Trodos beyazlar giyinmiş

Kolumdaki nişanlım sanki.

 

Oysa bulunduğum noktada,

Baharın çanları,

Ha çaldı, ha çalacak...

Ayaklarımın içinden

Bir kelebek kalktı demin

Polenlerle yüklü.

 

Baktığım yöne uçacak.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör