Hasan Özdemir

Halk Bilimci (Folklor Araştırmacısı)

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü

Halkbilimci. 1940, Dağeteği / Şanlıurfa doğumlu. İlk ve ortaokulu Şanlıurfa'da, liseyi Konya'da bitirdi. 1965 yılında Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. 1966 yılında Milli Eğitim Bakanlığı bursuyla halk edebiyatı alanında doktora yapmak üzere Federal Almanya'ya gitti. Bir yıllık dil öğreniminden sonra Johannes Gutenberg Üniversitesinde (Mainz) Orientalistik (İslami bilimler: Türkçe, Arapça, Farsça) ve Halkbilimi (Volkskunde) öğrenimine başladı. Bir dönem sonra naklini Albert-Ludwig Üniversitesine (Freiburg i. Br.) yaptırarak doktora öğrenimini orada sürdürdü. Bu arada toplumbilim, Latince ve etnoloji (Völkerkunde) derslerine de devam etti.

Doktora çalışmaları sırasında üç yıl Seminar für Orientalistik'te (Şarkiyat Enstitüsü) yardımcı asistan olarak çalıştı. 1975 yılında "Die alt-osmanischen Chroniken als Quelle zur türkischen Volkskunde" adlı doktora tezini ve sınavını vererek, doktor unvanını aldı. Doktora öğrenciliği sırasında Prof. Dr. Lutz Röhrich'in başkanlığında Almanya, Belçika, Hollanda, İsviçre ve Fransa'ya yapılan araştırma gezilerine katılarak mesleki bilgi ve görgüsünü arttırdı. 1975 yılında Türkiye'ye döndü.

Özdemir, 1976'da Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'ne asistan olarak atandı. Aynı yıl kısa dönem olarak askerlik görevini yaptı. 1977’de Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Eski Türk Edebiyatı Kürsüsü'nde açılan halk edebiyatı asistanlık sınavını kazanarak, burada çalışmaya devam etti. 1981'de yardımcı doçent, 1986’da halkbilimi doçenti oldu. DTCF Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde halk edebiyatı dersleri verdi ve1994 yılında profesör oldu. 2003 yılından itibaren Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanlığı görevini yürüten Prof. Dr. Hasan Özdemir Almanca, Arapça ve Farsça biliyor.Yayınları Türkçe ve Almancadır. Die altosmanichen Chroniken als Quelle zur türkischen Volkskunde(1975) bir kitabı ve otuz kadar makalesi vardır. Makaleleri Türk Dili, Türkoloji Dergisi, Folklor Edebiyat dergileri ile armağan kitaplarda yayımlandı. Ayrıca Türk Aile Ansiklopedisi ve Türk Ansiklopedisi’ne maddeler yazmıştır.

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör