Cemil Değer

Musikişinas, Ses Sanatçısı, Hukukçu

Doğum
Ölüm
23 Haziran, 1973
Eğitim
İstanbul Hukuk Fakültesi

Musikişinas, ses sanatçısı, hukukçu (D.1914, Diyarbakır - Ö. 23 Haziran 1973, Ankara). Ağır Ceza reislerinden Derviş Danış Bey’in oğlu, besteci İsmet Değer'in babası, yine müzisyen Şeref Değer'in amcası oğludur. Babasının Mardin’e Ağır Ceza Reisi olarak atanması sebebiyle ilk ve ortaokulu Mardin’de okuyan Cemil Değer, liseyi İstanbul’da Erkek Lisesi’nde tamamladı. 1937 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Kâhta ve Ayvacık Cumhuriyet Savcılıkları ve Urfa’da Sorgu Hâkimliği yaptı. 1942 yılında Saliha Hanım’la evlendi. İsmet, Leyla, Ümit ve Suna adlı dört çocuk babasıydı. 1948 yılında memuriyetten istifa ederek Diyarbakır’da avukatlığa başladı.

Ortaokul yıllarında cümbüş ve keman çalmayı öğrenen Cemil Değer, Hukuk Fakültesi öğrencisiyken musikiye olan ilgisini daha da ileri düzeylere götürdü. Diyarbakır’a döndükten sonra Celal Güzelses, Kanuncu Gazi, Hüsnü İpekçi, Hakkı ve Yusuf Tapan kardeşler, Garabet  (Bube) Menekşe ile sık sık bir araya gelerek meşk yaparlardı.

Cemil Değer neşeli, kibar, hoşsohbet ve mütevazı bir insandı. Güfteleri anonim, besteleri kendisine ait olan bazı eserleri bugün halen radyo ve televizyonlarda sık sık söylenen Cemil Değer 23 Haziran 1973’te Ankara’da öldü. Karşıyaka Mezarlığında defnedilmiştir.

KAYNAK: Vedat Güldoğan / "Değer, Cemil" (İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi, 2013).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör