Hasan Basri Aydın

Eğitimci, Yazar

Doğum
10 Ekim, 1932
Burç

Eğitimci, yazar. 10 Ekim 1932, Bölükkaya köyü / Pötürge / Malatya doğumlu. Cağaloğlu I. Erkek Öğretmen Okulu, İstanbul Erkek Lisesi, Diyarbakır İlköğretmen okulu, Balıkesir Necati İlköğretmen okulundan sonra öğretmen olarak 1954 yılında Yeni köyü İlkokuluna (Musalar / Manisa) atandı. Öğretmenlik, çiftçilik, marangozluk yaptı. Öğretmenliği süresince yirmi yedi defa sürüldü, yedi defa cezaevine girdi, bir kez de vatandaşlıktan çıkarıldı. “Devletin manevî şahsiyetini tahkir ve tezyif ettiği” gerekçesiyle kırk ay hapis cezası istemiyle önce Sağmalcılar, ardından Şarköy Cezaevine konuldu, altı ay sonra sağlık sorunları nedeniyle affedildi. 

Ürünlerini Özgür Gündem, Evrensel, Birgün, Manşet, Cumhuriyet, Berfin Bahar, Adalet dergilerinde yayımladı. Öğrencilik yıllarında Ufuk adlı bir gazete çıkardı. Hayatı Levent Kırca ve Fuat Çiğiltepe tarafından oyunlaştırılarak sahneye kondu. Asım Aslan tarafından sinema filmi yapıldı. Tarık Zafer Tunaya tarafından Türkiye’de Baskı Unsurları adıyla kitaplaştırıldı. Kitap bir süre yasaklanıp toplatıldı. Tanrıya Mektuplar (2 cilt, 2004) adlı bir eseri vardır.

HAKKINDA: Yalçın Pekşen / Vatansız (Cumhuriyet, 8.10.1986), Oktay Akbal (Cumhuriyet, 9.3.1987), Naci Kutlay / Yeni Gündem (19.8.2000), Eylem Tepe / Özgür Gündem (8.5.2003).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör