Bülent Ulusu

Başbakan, Milletvekili, Asker, Devlet Adamı, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
23 Aralık, 2015
Eğitim
Deniz Harp Okulu, Deniz Harp Akademisi
Diğer İsimler
Saim Bülent Ulusu

Asker, amiral, Deniz Kuvvetleri eski Komutanı, devlet ve siyaset adamı, XVII. Dönem İstanbul Milletvekili - 44. Hükümet Başbakanı (D. 1923, Üsküdar / İstanbul – Ö. 23 Aralık 2015, İstanbul). Baba adı Mehmet Salih,  anne adı Seniye. Tam adı Saim Bülent Ulusu’dur. Kaynaklarda Bülend Ulusu olarak da geçer. Deniz Harp Okulu’nu 1941 yılında asteğmen olarak bitirdikten sonra savaş gemilerinde branş subaylığı, bölüm amirliği ve çeşitli karargâh görevleri yaptı.  1955 yılında Deniz Harp Akademisi’ni bitirerek kurmay subaylığa yükseldi.

Askerlik hayatında, albay rütbesine kadar çeşitli harp gemileri ve karargâhlarda görev yaparak 1964 yılında tuğamiralliğe terfi etti. Bu rütbedeyken Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Harekât Daire Başkanlığı, mayın filosu komutan vekilliği görevlerinde bulundu ve 1967 yılında tümamiralliğe terfi ederek, filo komutanlığı yaptı. 1970 yılında koramiralliğe terfi ederek Kuzey Deniz Saha Komutanlığı, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve Donanma Komutanlığı görevlerinde bulundu. 1974 yılında oramiralliğe terfi ettikten sonra Yüksek Askeri Şura üyeliği, Milli Savunma Bakanlığı Müsteşarlığı görevlerinde bulundu. 1977-80 yılları arasında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı görevine getirildi. Ağustos 1980 ayında ordudan emekli oldu.

Bülent Ulusu, 12 Eylül (1980) askeri darbesinden önce 11 Temmuz günü yapılması planlanan, ancak ertelenen “Bayrak Planı” nedeniyle askeri müdahaleyi yapan kadro arasında yer alamadı, ancak darbenin devamında bu kadroya sağladı.

 İhtilalciler, en çok ona güven duydukları için emekli Oramiral Bülent Ulusu’yu 44. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’ni kur­akla görevlendirdiler. Henüz yeni emekli olan Ulusu, apar topar Ankara’ya gelerek, 21 Eylül 1980 tarihinde hükümeti kurduğu gün ekonomiden anlamadığı­nı, bu nedenle ekonomik işleri çevirebilecek bir bürokratın kendi­sine yardımcı olmasını istedi. 20 Eylül gecesi Kenan Evren tarafından Çankaya Köşkü’ne çağrılan Turgut Özal, tutuklanacağını tahmin ederken, sürpriz bir biçimde başbakan yardımcılığına atandı. Özal, hiçbir politik deneyimi olmayan Bülent Ulusu’ya, yakın arkada­şı Kaya Erdem’in Maliye Bakanı olması için telkinlerde bulun­du. Askeri Konsey’in kısa bir araştırmasından sonra, Ürgüplü, Özal’ın istediğini kabul edilerek Kaya Erdem’i Maliye Bakanlığı’na atadı.

Bir süre sonra devlet yönetimi deneyimi artan ihtilalciler, kontrolü tümüyle elden kaçırmamak düşüncesiyle 1981 yılının başlarında Adnan Başer Kafaoğlu’nu Kenan Evren’in ekonomik işler danışmanlığına getirdiler. 1982’de banker faciaları artınca Bülent Ulusu, öncelikle Maliye Bakanı Kaya Erdem’in, daha sonra da Turgut Özal’ın istifalarını istedi. Maliye Bakanlığı’na 14 Temmuz 1982 tarihinde Adnan Başer Kafaoğlu getirildi.

1983 yılının Mayıs ayında Milli Güvenlik Konseyi’nden çı­kan karar sonucunda, siyasî parti kurma çalışmaları başladığında; Bü­lent Ulusu, siyasete mesafeli duruyordu. Turgut Sunalp’ın isteği ve Kenan Evren’in onayı üzerine, Kanada eski Büyükelçisi Emekli Orgeneral Turgut Sunalp’ın kurduğu ve askerlerin desteklediği Milliyetçi Demokrasi Partisi’nden aday gösterilerek, 1983’te XVII. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi ve 1987 yılına kadar parlamentoda görev yaptı.

Vefatı:

12 Eylül 1980 darbesini gerçekleştiren beş generalin oluşturduğu Milli Güvenlik Konseyi tarafından 44. Hükümet Başbakanı olarak atanan Deniz Kuvvetleri eski komutanı Bülent Ulusu da 23 Aralık 2015 günü, 92 yaşında hayatını kaybetti. Bülend Ulusu'nun cenazesi ertesi gün Teşvikiye Camii'nde öğlen namazının ardından kılınan cenaze namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verildi.

Askerlik hizmetleri sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Hizmet Madalyası, Tunus Devlet Başkanlığı Üstün Liyakat Madalyası ve Amerika Birleşik Devletleri Üstün Hizmet Madalyası sahibi olan Bülent Ulusu, evli ve bir çocuk babasıydı.

KAYNAKÇA: Cumhuriyet Dönemi Türkiye Ansiklopedisi (2. cilt, 1983), Mehmet Ali Birand / 12 Eylül Saat: 04:00 (1985), Büyük Larousse (c 19, s. 11939, 1986), Kenan Evren’in Anıları / Son Defter (1989), Süleyman Yeşilyurt / Türkiye’nin Başbakanları (2006), Sema Dülger / Dünden Bugüne Devletin Zirvesindekiler (2007), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Bülend Ulusu hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 23.12.2015), Selim Esen / 2015'te Kaybettiğimiz Sanatçılar... ve diğerleri (Gerçekedebiyat.com, 1.1.2016).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör