Bülent Turan

Milletvekili, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
17 Ocak, 1975
Eğitim
Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, siyaset adamı, XXIV., XXV., XXVI. ve XXVII. Dönem Çanakkale Milletvekili, Ak Parti Grup Başkanvekili. 17 Ocak 1975’te Çanakkale’nin Lapseki ilçesinde dünyaya geldi. Babasının adı Sadettin, annesinin adı Sebahat’tır. Orta öğrenimini Kartal Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde tamamladı. Kıbrıs Doğu Akdeniz Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdikten sonra Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nde Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimini aldı. Lise ve üniversite yıllarında bir çok sivil toplum kuruluşunda ve öğrenci organizasyonunda görevler üstlendi. Kurucusu ve sahibi olduğu Turan Hukuk Bürosu’nun yöneticiliğini yaptı. Hukukçular Derneği’nde Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeliği görevlerini üstlendi. Birçok sivil toplum kuruluşunda yönetim, denetim ve genel kurul üyeliği görevlerinde bulundu.

AK Parti İstanbul İl Gençlik Kolları Başkan Yardımcılığı görevinin ardından AK Parti İstanbul Teşkilatlanmadan sorumlu İl Başkan Yardımcılığı görevini yürüttü. 12 Haziran 2011 genel seçimlerinde 24. Dönem AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili olarak TBMM’de göreve başladı. TBMM Adalet Komisyonu Üyeliği, AK Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, AK Parti Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerini yürüttü. Türkiye'de ve dünyanın birçok ülkesinde kendi objektifine yansıyan fotoğrafları ve bu fotoğrafların hikâyelerini "Bir Mola" adını verdiği bir foto-kitapta derledi. İngilizce bilen Turan, evli ve iki çocuk babasıdır.

Bülent Turan, 25. ve 26. Dönemde de AK Parti Çanakkale Milletvekili olarak seçildi. 27.05.2016'da Ak Parti Grup Başkanvekilliğine getirildi.  29 Mayıs 2017'de Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı sonrası AK Parti’nin yeni Merkez Yürütme Kurulu (MYK) belli oldu. Bülent Turan, yeniden Grup Başkan Vekilliğine getirildi. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde 27. Dönem Aydın Milletvekili seçilerek TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı.

İyi düzeyde İngilizce bilen Turan, evli ve 3 çocuk babasıdır.

Türkiye’de ve dünyanın farklı ülkelerinde çektiği fotoğraflarla, bu fotoğrafların hikâyelerinden oluşan “Bir Mola” adlı kitabı yayımlanmıştır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016), 26. Dönem Milletvekilleri – Çanakkale (akparti.org.tr, 27.05.2016), AK Parti yeni grup başkanvekilleri belli oldu (haber7.com, 27.05.2016), Son dakika... Erdoğan'ın A Takımı açıklandı. İşte yeni MYK (29.05.2017), TBMM Albümü 25. Dönem (tbmm.gov.tr, 18.11.2018), TBMM Albümü 26. Dönem Milletvekilleri (PDF - tbmm.gov.tr, 2018), 27. Dönem TBMM Albümü (PDF- tbmm.gov.tr, 2019).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör