Bülent Tekin

Şair ve Yazar

Doğum
15 Şubat, 1954
Eğitim
İDMMA Kimya Mühendisliği Bölümü, ODTÜ Gaziantep İnşaat Mühendisliği Bölümü
Burç

Şair ve yazar. 15 Şubat 1954 yılında Mardin’in Derik ilçesinde doğdu. Aslen Mardin’in Ömerli ilçesi Çınaraltı (Rissin) köyündendir. İlginçtir ki çocukluk yıllarında babası Murathan Mungan’ın babasıyla arkadaştır. Bu nedenden dolayı ailelerin birbirini ziyaretinde iki çocuk birlikte oynama olanağı bulur. İlkokula Mardin’in Derik ilçesinde başlamasına karşın daha iyi bir eğitim alması için ailesi onu Mardin’deki anneannesinin evine yollamıştır. Bülent Tekin İlkokulu Mardin’de, ortaokulu Ankara ve Diyarbakır-Çermik’te okumuş, liseyi Diyarbakır’da bitirmiştir. İDMMA(Galatasaray) Kimya Mühendisliği ve ODTÜ(Gaziantep Kampusu) İnşaat Mühendisliği mezunudur. Üniversite yıllarında “Duygu” adlı bir senaryo çalışmasında bulunmuştur. Bu eser bir Sinema dergisinde fotoroman şeklinde senaryo edilmiştir.

Bülent Tekin, yazmaya başlamasının nedenlerini çocukluğunda dinlediği hikâyelere bağlar. Annesinden, anneannesinden çok sayıda masal ve hikâye dinler. Bunlar gelecekte onun bir yazar olmasında önemli rol oynayacaktır. İlkokuldayken (Mardin Ebul’ula İlkokulu) Valiliğin organize ettiği kompozisyon yarışmasında birinci seçilir. Lisede şiire yönelir. Üniversitede daha çok toplumcu ve devrimci şiirler yazdı.

70’li yılların şartlarında yazmış olduğu, “Oğul(roman)”, “Para(roman)”, “Toplu(msal) Şiirler(şiir)”, “Şili Sosyalizmi(araştırma-inceleme)” adlı kitap çalışmaları polis tarafından alındığından bu eserlerin basılma olanağı olmamıştır. O yıllarda daktilo edilen nüsha yok edilince yedekleme şeklinde bir güvenlik olanağı bulunmuyordu. Bu nedenle bu kitapların basılma olanağı olmamıştır.

Bülent Tekin Edebiyatçılar Derneği, BESAM, TYS, Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti (fahri üye), Mezopotamya Gazeteciler Cemiyeti ve PEN üyesidir. Gırgır Dergisi’nde aralıksız dokuz yıl yazdı. Ayrıca 2010-2011 yılları içerisinde KKTC’de yayınlanan ‘Afrika’ adlı gazetede köşe yazarlığı yaptı. 4 Eylül 2012 ile 31.12.2012 tarihleri arasında Dijle Tv’de yayınlanmış olan “BÜLENT TEKİN İLE TARAFSIZ BAKIŞ” programını sundu. 2013 yılında da bu televizyon programını bir süre daha aynı televizyonda sunmuştur.

Kürt Sorunu Ve Sayılmayan İsyanlar(araştırma/inceleme), Kanayan Topraklar (Simko, Berzenci, Koçgiri) 1919-1923(araştırma/inceleme), Cumhuriyet Dönemi İlk Kürt İsyanları 1924-1926(araştırma/inceleme), Taarruz Yılları 1926-1930(araştırma/inceleme), Dersim’den Tunceli’ye Giden Yol 1930-1938(araştırma/inceleme), Yakın Tarihte Kürt Sorunu: 40’lardan PKK’ye (1940-Günümüz)(araştırma/inceleme), Büyük(lere) Küçük(lere) Masallar(masal) adlı eserleri TBMM Kütüphanesi’ne seçilmişlerdir. Diğer bir deyişle Türk, Kürt, Arap, Fars ilişkilerini ve Kürt sorunsalını (büyük ve komşu devletler bağlamında da) başlangıcından günümüze kadar tüm ayrıntılarıyla yazan tek yazardır.İlk edebi ürünü Hazan dergisinin Şubat-Mart 2001 sayısında, diğer çalışmaları Gırgır, Fırt, Dikili Ekin dergilerinde yayımlandı. Diyarbakır Sanatçılar Edebiyatçılar ve Sanatsevenler Derneği, Edebiyatçılar Derneği, BESAM, PEN ve Türkiye Yazarlar Sendikası üyesidir.

Ona göre yazar, olanla-bulunanla-yetinmeyendir, durumdan memnun olmayandır, muhaliftir ve muhalif olmak zorundadır. Yeni anlatılar bulmak zorundadır. Kendisini yazmaya iten bir neden de kendisini sorumlu tutmasıdır. Hem kendisini, hem de toplumu değiştirerek, yaşam(ay)ı sevmek ve sevdirmek istemektedir. Toplumun yazgısıyla ilgilenmeyi kendisine bir görev sayar.

 

ESERLERİ:

 

ŞİİR: Kızıldan Sarıya (2000), Tarih Tarih Olsun (2000), Sevdanla Yaşayacaksın (2000), Barışla Güzeldir Sevdam (2001), Ölümü Vurmak Güneşi Öpmek (2004), Toplu Şiirler,

 

ROMAN: Kral Situ’nun Hikâyesi (2000), Feyyo’nun Felsefesi (2002), Kartal Yuvası (tarihi roman, 2007),

 

DENEME: Bir Türkiye Çıkmazı (2006), Karakuşi Yıllarında Aşk (2023).

 

MİZAH: Köpekleşmenin Şerefi, Vatan Millet Diyarbakır.

 

ARAŞTIRMA: Kürt Sorunu ve Sayılmayan İsyanlar, Kanayan Topraklar (Simko, Berzenci, Koçgiri) 1919-1923, Cumhuriyet Dönemi İlk Kürt İsyanları 1924-1926, Taarruz Yılları 1926-1930, Dersim’den Tunceli’ye Giden Yol 1930-1938, Yakın Tarihte Kürt Sorunu: 40’lardan PKK’ye (1940-Günümüz).

 

ÇOCUK KİTABI: Büyük(lere) Küçük(lere) Masallar

 

HAKKINDA: M. Demirel Babacanoğlu / Mardin Konuşsa (Güney Ekspres, Haziran 2001), Ahmet Otman / Sevdanla Yaşayacaksın (Bizim Ece, Ekim-Kasım 2001; Aykırı Sanat, Mart-Nisan 2002), Bülent Tekin (Bizim Ece, Şubat-Mart 2002), M. Demirel Babacanoğlu / Altı Kitap Şair (Güney Ekspres, 24.1.2002), Bizim Ece 2002 Şairler Antolojisi (2002), Ahmet Otman / Bizim Ece Şairler Antolojisi 2003 (2003), İhsan Işık / Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas. 2009) - Diyarbakır Ansiklopedisi (2013). 

BARIŞ BAYRAKLARI

I.

Birkaç çocuk gördüm

Esmer

            ve kumraldılar.

Sana benziyorlardı.

Ellerinde

               beyaz bayraklar

                                   dalgalanıyordu.

Gökyüzüne bakıyorlardı,

Masum

Ve güzeldiler.

II.

Seni gördüm ansızın,

Çocuklara

                doğru yürüyordun.

Bir anne gibi

Güzel

Ve mağrurdun.

Bayrakları,

Çocuklar yükselttikçe

                             yükselttiler.

III.

Uzaklaşınca

               yanından

                        ansızın,

Beni çağırdın nedense…

Titriyordun,

Üzgün

        ve güzeldin.

Tüm dünyanın

                  annesi

                          gibiydin;

Uzaklaştıkça

                 büyüyordun.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör