Bülent Eczacıbaşı

Kimya Mühendisi, İş İnsanı

Doğum
Eğitim
Imperial College of Science and Technology (Londra)

Kimya mühendisi, iş adamı, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı. 1949 yılında İstanbul'da doğdu. Eczacıbaşı Holding kurucusu Ferit Nejat Eczacıbaşı'nın oğludur. İstanbul Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini Londra’da Imperial College of Science and Technology’de sürdürdü ve ABD’de Massachusetts Institute of Technology’den kimya mühendisliği dalında master derecesi aldı.

Çalışma yaşamına 1974 yılında Eczacıbaşı Holding’de başlayan Bülent Eczacıbaşı, Topluluğun çeşitli kuruluşlarında yönetim görevlerinde bulundu. 1991-1993 yıllarında TÜSİAD (Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği) Yönetim Kurulu Başkanlığı, 1997-2001 yıllarında TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığı, 1993-1997 yıllarında ise TESEV (Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı) Kurucu Yönetim Kurulu Başkanlığı, 2000-2008 yıllarında İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı.

Halen Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkanı olan Bülent Eczacıbaşı, TÜSİAD’ın Onursal Başkanı, İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası’nın Onursal Başkanı, İstanbul Modern Sanat Müzesi’ni bünyesinde bulunduran İstanbul Modern Sanat Vakfı’nın Mütevelli Heyeti Başkanı, İKSV (İstanbul Kültür Sanat Vakfı) Yönetim Kurulu Başkanı, TESEV Yüksek Danışma Kurulu üyesi ve Avrupa Sanayicileri Yuvarlak Masası (ERT- European Round Table of Industrialists) üyesidir.

Ayrıca, TESEV Yüksek Danışma Kurulu,  Akbank Uluslararası Kurulu ve İstanbul Sanat Müzesi’nde de aktif olarak görev alan Bülent Eczacıbaşı, evli ve iki çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: İhsan Işık / - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Yılın iş insanları 2016 (fortuneturkey.com, 12.04.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör