Hasan Ali Çelik

Milletvekili, Akademisyen, Siyasetçi

Doğum
02 Mayıs, 1959
Eğitim
Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi
Burç

Akademisyen, siyaset adamı, milletvekili, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı. 2 Mayıs 1959'da Sakarya’nın Bezirgân beldesinde doğdu. Baba adı Emrullah, anne adı Hanım'dır. Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesinden mezun oldu. Marmara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisans ve doktora öğrenimini tamamladı.

İTÜ, Sakarya ve Marmara Üniversitelerinde öğretim görevlisi olarak çalıştı; öğretim üyeliği ile Program Başkanlığı, Anabilim Dalı Başkanlığı, Bölüm Başkanlığı, Fakülte Yönetim Kurulu Üyeliği ve Dekan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Teknik Elemanlar Derneği Sakarya Şubesi Kuruculuğu ve Başkanlığı yaptı. Makine-Otomotiv konularında AR-GE faaliyetleri vardır ve tarım müstahsilidir. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanmış çeşitli makale ve tebliğleri ile fakülte ders kitabının yanı sıra çeşitli gazetelerde yayınlanmış aktüel makaleleri bulunmaktadır.

22. 23. ve 24. Dönemlerde Sakarya Milletvekili seçildi. 23. Dönemde Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanlığı yaptı. Ak Parti genel merkez teşkilatında görev alarak Teşkilat İşleri Başkan Yardımcısı olarak çalışmalarını sürdürdü. 3 Dönem Ak Parti Sakarya Milletvekili olarak görev yaptıktan sonra 7 Haziran ve 1 Kasım seçimlerinde aday olmayan Hasan Ali Çelik Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcılığı görevine getirildi. Halen bu görevdedir. İngilizce bilen Çelik, evli ve 3 çocuk babasıdır.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Hasan Ali Çelik (akparti.org.tr, 6.12.2015 ve 31.05.2016), Hasan Ali Çelik Sanayi Bilim ve Teknoloji Bakan Yardımcısı (netgaste.com, 18 Aralık 2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör