Bülent Çaplı

İletişimci

Doğum
Eğitim
Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulu

İletişimci. 1958, Ankara doğumlu. Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Yüksekokulunu bitirdi. Amerika Birleşik Devletleri Utah Eyalet Üniversitesinden iletişim alanında yüksek lisans diploması aldı. Daha sonra Fulbright burslusu olarak yine Amerika Birleşik Devletleri Ohio Üniversitesinde telekomünikasyon alanında doktora programına devam etti. İstanbul Üniversitesinden radyo televizyon alanında doktor, sonra da profesör unvanlarını aldı. İngiliz Hükümetinin bursu ile Manchester Üniversitesi Avrupa İletişim Enstitüsünde konuk araştırmacı olarak çalıştı (1991-92). Daha sonra Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğretim üyesi olarak görev yaptı.

Mehmet Ali Birand ve Can Dündar ile 1991 yılında “Demir Kırat”, 1995 yılında “12 Mart”, Can Dündar ile 1999 yılında “İsmet Paşa” isimli televizyon belgesellerini hazırladı. İletişim etiği, iletişim politikaları ve uluslararası iletişim alanlarında akademik çalışmalarıyla tanındı.

ESERLERİ:

Demirkırat: Bir Demokrasinin Doğuşu (1991), 12 Mart: İhtilalin Pençesinde Demokrasi (1994), Televizyon ve Siyasal Sistem (1995), İletişim ve Etik.

HAKKINDA: Bülent Çaplı / Televizyon ve Siyasal Sistem (1995), Ragıp Duran / Medya ve Etik (Virgül, sayı: 58, Ocak 2003).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör