Gökhan Türkmen

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
01 Eylül, 1983
-
Eğitim
Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Yönetim Bölümü
Burç

Pop müzik yorumcusu. 1 Eylül 1983 doğumlu. Küçük yaşlarda resim yapmaya ve müziğe meraklıydı. Gitarla tanışması 14 yaşında oldu. Liseyi bitirdikten sonra 2000 yılından itibaren çeşitli mekân ve organizasyonlarda gitar ve sesiyle görünmeye başladı. 1999 yılında başladığı Kocaeli Üniversitesi Endüstriyel Yönetim Bölümünü 2003 yılında bitirdi. Üniversitesi bitirdikten hemen sonra bir yıla yakın bir süre şan dersi aldı. Bu esnada çeşitli radyolarda ve eğlenme mekânlarında canlı performanslar sergiledi.

Kayıt altına aldığı ilk müzik çalışmalarını tek şarkı halinde dijital ortamda müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu şarkılardan ilki olan “Büyük İnsan” adlı şarkı Youtube’da 5 milyon kişi tarafından dinlendi. Böylece albümü olmadan müzik kariyerinde önemli bir dönüm noktası yakaladı. Hemen peşinden “Dön” ve “Efkârlıyım” adlı şarkıları yine dijital platformda müzikseverlerin beğenisine sundu. Bu müzik denemelerinden sonra Keremcem ve Aykut Gürel’in desteğini alan sanatçı 2008 yılında “Büyük İnsan” adlı albümünü İrem Records etiketiyle piyasaya sürdü. Albümdeki “Yan Sen”, “Büyük İnsan” ve “Dön” adlı şarkılara klip çekti. İki yıl sonra 2010’da çıkardığı “Biraz Ayrılık” adlı albümüyle de büyük başarı sağlayan sanatçı radyolarda ve müzik kanallarında en çok çalınan ve dinlenenlerden biri oldu. Bunun üzerine ödüller de peş peşe gelmeye başladı.

Sanatçı 2012 yılında “işler Güçler” dizisinin final bölümünde rol aldı. Single çalışması “Ara”dan sonra dördüncü albümü “En Baştan”ı Şubat 2014’te yayınladı. “Bu işin eğitimini aldım, öğrendim, bu albümle de mezun oldum” diyen sanatçının bu albümünde bir cover şarkı olmak üzere kendisinin ve farklı söz yazarlarının yazdığı 13 şarkı yer aldı. Albümün ilk klip çalışmasını “Çatı Katı” adlı şarkıya yaptı. Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klipte sanatçı aynı zamanda oyunculuğunu da sergiledi. Klibin senaryosunu kendisi hazırladı, tasarladı. Albümü ustalık eseri olarak değerlendiren sanatçı şarkılarıyla müzik piyasasında hızlı bir yükselişe geçti. Özellikle “Sen İstanbulsun” 24 milyon kez dijital platformdan izlendi.

Sanatçı 2015 yılında Fox TV’de yayımlanan “Sesi Çok Güzel” yarışmasında Sibel Can ve Sertab Erener’le birlikte jüri üyeliği yaptı. Arkadaşlarıyla birlikte kurduğu GTR Müzik Prodüksiyon firmasıyla Gri Grubunun “Gece Saklar” albümünün yapımcılığını yaptı. Onur Ocaklı’nın single çalışmasını çıkardı, Fox TV’de yayınlanan “İnadına Aşk” dizisinin müziklerinin yapımcılığını üstlendi.

Gökhan Türkmen, bir Aslı Demirer projesi olan “Korkak” şarkısını da onunla birlikte seslendirdi ve klip çekimlerinde kamera karşısına geçti. Şarkı ve klibin tüm prodüksiyonu sanatçının yapım şirketi GTR Müzik tarafından yapıldı. Pek çok organizasyon ve üniversite tarafından şarkılarıyla ödüle layık görüldü. Başarılı albüm çalışmalarının yanı sıra yurt içinde ve dışında çok sayıda konsere imza atan sanatçı, evli ve bir çocuk babasıdır.

Albümleri:

Büyük İnsan (2008), Biraz Ayrılık (2010), Ara (2012), En Baştan (2014).

KAYNAKÇA: Gökhan Türkmen (gokhanturkmen.com.tr, erişim tarihi: 19 Aralık 2015), Gökhan Türkmen (kralmuzik.com.tr, erişim tarihi: 19 Aralık 2015), Gökhan Türkmen (gokhanturkmen.net, erişim tarihi: 19 Aralık 2015), Gökhan Türkmen (sacitaslan.com, erişim tarihi: 19 Aralık 2015), Gökhan Türkmen röportajı (roportajgazetesi.com, erişim tarihi: 19 Aralık 2015), Gökhan Türkmen Aşk saygı duyduğum bir şey değil (haftasonu.com.tr, erişim tarihi: 19 Aralık 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör