Gökhan Özen

Aranjör, Pop Müzik Yorumcusu, Oyuncu, Müzisyen

Doğum
29 Kasım, 1979
Eğitim
TED Ankara Koleji
Burç
Diğer İsimler
Ahmet Gökhan Özen

Pop müzik yorumcusu, besteci, aranjör, oyuncu, müzik direktörü. 29 Kasım 1979, Ankara doğumlu. Tam adı Ahmet Gökhan Özen’dir. Aslen Trabzon Beşikdüzülüdür. Babasının adı Osman Nuri, annesinin adı ise Tülay Nadire’dir. Müzikle ilgilenmeye çok küçük yaşlarda başladı. Henüz 6 yaşındayken 1986 yılında Ankara Devlet  Opera ve Balesi çok sesli çocuk korosu sınavlarını kazandı. Ardından 1991 yılında TRT Ankara Radyosu TSM Çocuk Koro’sunun sınavlarını birincilikle kazanarak 7 yıl süren Türk müziği eğitimine başladı. Burada 7 yıl boyunca TRT Ankara radyosunun değerli hocalarından şan, solfej ve nazariyat dersleri aldı. 12 yaşında bu koro ile Türkiye’yi Fransa ve Rusya gibi birçok ülkenin festivallerinde temsil etti. 1986’da TED Ankara Kolejini tamamladıktan sonra aslında müzik kariyerine başlamak istediği İstanbul’a üniversite eğitimi için geldi. Yüksek öğrenimine İstanbul’da Yıldız Teknik Üniversitesinde başladı ve 2 yıl buraya devam etti. Bu esnada beste çalışmalarına ağırlık verdi. 1997 yılında hazırladığı demo şarkılarını müzik yapımcılarına dinletmeye başladı. Bu esnada Türkiye’nin ulusal radyolarından birinde canlı müzik programı yapmaya başlaması Özen’in sonraki kariyeri için de bir dönüm noktası oldu.

1999 yılında ‘Dayanamam’, ‘Üşüyorum’ gibi şarkıların da içinde bulunduğu ‘‘Özelsin’’ isimli ilk albümünü piyasaya çıkardı ve sadece 1 video klip ile uzun yıllar boyunca satışı devam etti, albümün tirajı yarım milyon satış rakamına ulaştı. Ardından 2000 yılında tüm beste ve aranjelerin kendisine ait olduğu ‘Duman Gözlüm’ albümü ile ‘Aramazsan Arama’, ‘Tabiri Caizse’, ‘Dön Çarem’ gibi hitlere imza atarak Türk Pop müzik piyasasında başarısını kanıtlamaya başladı.

Sanatçının müzik kariyerinde asıl yükselişini sağlayan albümü 2000 yılında çıkardığı “Duman Gözlüm” ile oldu. Universal Müzik etiketi ile piyasaya çıkan ve 1 milyonu aşkın tirajı ile yılın en çok satan albümlerinden olan ‘Duman Gözlüm’ ile Gökhan Özen, 2000-2002 yılları arasında içlerinde ‘Kral Tv En iyi çıkış’, ‘Altın Kelebek’ ve ‘MGD’ ödüllerinin de bulunduğu yüzlerce ödül ve plaket aldı. 2002 yılında bir sonraki albümü ‘Civciv’i piyasaya çıkardı. Albümde “Herşeyde Biraz Sen Varsın”, “Boşver” ve “Civciv” gibi hit parçalar yer alıyordu. Albümün piyasaya çıktığı ilk hafta 300 binin üzerinde satış yaparak kayda değer bir rekora imza attı. 2004 yılında “Aslında” adlı albümle müzikseverlerin karşısına çıkan Özen, bu albümle de pek çok ödüle layık görüldü. Bir yıl sonra kayıtlarını Londra’da yaptığı ve kariyerinde ilk kez İngilizce bir şarkıyı seslendirdiği ‘One More Time’ isimli maxi single’ı, yine DMC etiketi ile, Londra merkezli dünyaca ünlü starlara sayısız hit parça hazırlamış Ministry Of Sound- Gökhan Özen işbirliği ile çıkardı. ‘One More Time’, ‘Benim İçin N’apardın?’ ve ‘Kalbim Seninle’ gibi hitlerin de içinde bulunduğu bu maxi single 200 bin’e yaklaşan satış rakamıyla yine Müyap satış ödülü de dahil bir çok ödül aldı.

2013 yılının en başarılı albümlerinden ‘Milyoner’i sevenleri ile kavuşturduktan sonra, kariyerinde 1999-2013 yılları arasında çıkan 10 albümle neredeyse 5 milyon albüm satışına ulaşan sanatçı, zengin repertuarı ile konserlerinde şarkılarılarını binlerce seveni ile birlikte seslendirmeye devam etti. Müzik kariyerinin 11. albümü olan “Maske”yi üç ayrı ülkede, 7 ayrı stüdyoda hazırlayarak 21 Temmuz 2015’te hayranlarının beğenisine sundu. Diğer taraftan “Kalbim Seninle”, “Sitemkar”, “Resimler Hayaller”, “Budala” gibi birçok şarkının da bulunduğu toplam dokuz klibin yönetmenliğini yaptı. Gökhan Özen, müzik kariyerinin dışında oyunculuğuyla da hayranlarının beğenisini kazanmayı başardı. “Sevda Çiçeği”, “Yalan Dünya” ve “Yıldız Masalı” adlı TV dizilerinde oynadı, bu dizilerle yurtdışında da tanınan bir yüz oldu.

7 Temmuz 2010’da eski CHP Milletvekili Mehmet Sevigen’in kızı Selen Sevigen’le evlenen sanatçının Ada Deren ve Derin Su adında iki kız çocukları vardır. Sanatçı iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Albümleri:

2000: Özelsin, 2001: Duman Gözlüm, 2002: Duman Gözlüm remix albüm, 2003: Civciv, 2004: Her Şeyde Biraz Sen Varsın (Sevgililer Günü'ne özel edisyon), 2004: Aslında, 2005: Kalbim Seninle - One More Time, 2007: Resimler & Hayaller, 2008: Bize Aşk Lazım, 2010: Daha Erken, 2010: Başka, 2013: Milyoner, 2015: Maske.

KAYNAKÇA: Biyografi (gokhanozen.com.tr, erişim: 15 Aralık 2015), Gökhan Özen (haberturk.com, erişim: 15 Aralık 2015), Gökhan Özen (gazetevatan.com, erişim: 15 Aralık 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör