Firuz Kanatlı

Sanayici, İş Adamı

Doğum
Ölüm
18 Ekim, 2017
Eğitim
Cenevre Üniversitesi İşletme Bölümü

Sanayici, iş adamı, ETİ Şirketleri Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkanı (D. 1932, Eskişehir – Ö. 18 Ekim 2017, Eskişehir). Gümülcine göçmeni bir ailenin oğlu olarak Eskişehir‘de doğdu. İlkokul üçüncü sınıfa kadar Eskişehir’de okudu. Daha sonra da Galatasaray Lisesi‘nde liseyi bitirene kadar okudu. Üniversite eğitiminde İsviçre Cenevre Üniversitesi’nde işletme eğitimi aldı.

İsviçre’den dönüşünde babasına ait olan Gümülcineli Un Fabrikası’nda çalışmaya başladı. Fabrikanın ismi sonradan Kanatlı Un Fabrikası oldu.

Askerliğini 1957 – 1958 yıllarında İstanbul'da Terkos’a yakın Yassıviran’da yaptı. Askerde Kantin sorumlusuyken aklına bisküvi yapma fikri girdi. Askerlik dönüşü de bunu gerçekleştirdi. Eti markası ile 1962 yılında Eskişehir’de üretime başladı.

‘Eti Bisküvi Fabrikası‘, bir yıl sonra 22 çalışanıyla üretime geçti. 1965 yılına gelindiğinde Eti Türk mühendislerin de katılımıyla otomasyona geçişi tamamladı ve 1972’de ticari unvanı ‘Eti Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ olarak değişti.

1983’te ilk kez ‘sanayi tipi kek’ üretimine başlayan Eti, aynı yıl İngiltere Alimentacion Europe ve Golden Mercury International Ödülleri’ni almaya hak kazandı.

 

1992’de Eti Gıda A.Ş. Organize Tesisleri hayata geçirildi.

 

ETİ’yi kuran ve büyük bir marka haline getiren Firuz Kanatlı, işi çocuklarına devrettikten sonra şirketin yönetimine karışmamayı tercih etmişti.

ETİ Şirketleri Onursal Başkanı ve ETİ Makine Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Kanatlı, 85 yaşında, 18 Ekim 2017 günü İ tedavi altında tutulduğu Eskişehir Acıbadem Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Firuz Kanatlı'nın vefatı iş dünyasında büyük üzüntü ile karşılandı. Firuz Kanatlı'nın eşi Gülay Kanatlı da 2 yıl önce vefat etmişti.

1958 yılında Gülay Hanım ile evlenen Firuz Kanatlı'nın Ahmet Firuzhan, Gülden ve Aydan adlarında 3 çocuğu var.

KAYNAK: ETİ'nin kurucusu Firuz Kanatlı hayatını kaybetti (milliyet.com.tr, 18.10.2017).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör