Feryal Başel Tüzün

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
Eğitim
Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü

Pop müzik yorumcusu. 1975, Ankara doğumlu. Yüksek öğrenimini 1997 yılında Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümünde tamamladı. Üç yıl Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarı Koro Bölümüne devam etti. Tenor Savaşeri Kolat’la birlikte 1993 yılından beri ses eğitimi çalışmaları yapmaktadır. 1996-99 yılları arasında TRT’de “Genç Pop” adlı bir program hazırlayıp sundu. 12 Mart 1999 tarihinde Ankara`da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali`ne “Unuttuğumu Sandığım Anda” adlı şarkı ile katıldı ve Tuba Önal`ın seslendirdiği “Dön Artık” adlı şarkının ardından ikinci seçildi. Sanatçı aynı yıl Hollanda’da düzenlenen OGAE İkinci Şans Şarkı Yarışmasında “Unuttuğumu Sandığım Anda” adlı şarkıyla Türkiye’yi temsil ederek on altı ülkeyi geride bıraktı ve birinci seçildi. Sanatçı 2000 ve 2001 yıllarında da Eurovision Türkiye Finallerine katıldı ancak yurtdışında yarışma hakkını elde edemedi.

Feryal Başel, halen Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Ankara Türk Dünyası Müzik Topluluğu'nda ses sanatçısı olarak müzik çalışmalarına devam etmektedir. Sanatçı Murat Tüzün ile evlidir.

Şarkıları:

Unuttuğumu Sandığım Anda, Son Defa, Sana, Oysa Şimdi, Darmadağın, Gül Cemalın.

KAYNAKÇA: Feryal Başel Tüzün (facebook.com, erişim: 15 Aralık 2015), Feryal Başel (muzikrehber.com, erişim: 15 Aralık 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör