Faruk K.

Pop Müzik Yorumcusu, Dansçı, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen

Doğum
20 Nisan, 1973
Eğitim
Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Faruk Kurukaya

Dansçı, besteci, söz yazarı, pop şarkıcısı. 20 Nisan 1973, Şişli / İstanbul doğumlu. Tam adı Faruk Kurukaya olup, şarkılarında Faruk K. adını kullanmaktdır. Aslen Sinop Boyabatlıdır. İstanbul Yapı Meslek Lisesini tamamladıktan sonra iki yıl amatör tiyatrolarda oyunculuk yaptı. 1991 senesinde başladığı özel dans derslerinin ardından “Muhabbet-92” müzikalinde Şener Şen ve Emel Sayın'la aynı sahnede profesyonel hayata adım attı. Aynı yıl Yonca Evcimik’le başlayan dans serüveni dokuz yıl profesyonel olarak devam etti. Dansla profesyonel olarak ilgilendiği sırada aynı zamanda bestecilik ve söz yazarlığı ile müzik dünyasına da girmeye başladı.

1996 senesinde “Birkaç İyi Adam” grubuyla birlikte ilk single çalışmasını piyasaya sürdü. Hemen ardından Çıtır Kızlar grubuyla birlikte 2. albüm geldi. Daha sonra Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuarı Modern Dans Bölümü’nü bitirdi. Konservatuar yıllarında sanat yönetmenliği ve koreografi üzerinde yaptığı çalışmalar sonucunda birçok sanatçının kliplerinde konser ve televizyon programlarında çalıştı.

Profesyonel olarak dans ettiği 1996 ve 2000 yılları arasında Hakan Yonat, Kemal Başbuğ, Gürsel Aksun ve Deniz Akel’in yönetmenliğini yaptığı kliplerde sanat yönetmeni ve koreograf olarak görev aldı. 2001 - 2007 tarihleri arasında yönetmen olarak Demet Akalın (Mantık evliliği), Zeynep Mansur (Katlanamam), Zeynel Aba (Kipriya), Ebru Şimşek (Ağır takılalım), Yelda Başaran (Öp diyemem, Kısmet değilmiş), Özlem Cevher (Sen anlarsın, Leyla) kliplerini çekti.

Faruk K., 2001 yılında piyasaya sürdüğü “Azar Azar” adlı solo albümüyle büyük çıkış yakaladı. Bu başarısını bir yıl sonra “Honki Ponki” albümü izledi. Sanatçı, 2005 yılında ise “Enerji” adlı albümüyle hayranlarının karşısına çıktı.

Sanatçı 2011 yılında üç yıllık aradan sonra “Fark” adlı albümle yeniden giriş yaptı. Bu albümde Sezen Aksu, Serdar Ortaç ve Zeynep Dizdar gibi isimlerin parçalarına yer verdi. Faruk K. bu albümüne ilk klibini Zeynep Dizdar’ın “Adalet Yerinde” adlı şarkısına, ikinci klibini ise Sezen Aksu’nu cover şarkısı “Kusura Bakma”ya çekti. 2012 yılında Star TV’de yayınlanan “İşler Güçler” dizisinin bazı bölümlerinde konuk oyuncu olarak rol aldı. Mart 2012’de kısaltma olarak kullandığı K. harfini 20 bin liraya satılığa çıkardığını sosyal medyadan duyurdu.

Albümleri:

Azar Azar (2001), Honki Ponki (2002), Enerji (2005), Aşk Tek Yön (2008), Kalbimin Sesi (2009), Fark (2011).

Video Klipleri:

Azar Azar, Aşk Yarası, Bir Bir, Korkak, Honki Ponki, İyice Duydun mu?, Sevda Durakları, Bana Geri Dön, Bomba, Âşık (Trio), Havasızım, Paraşüt.

KAYNAKÇA: Faruk K. Fan Club (facebook.com, erişim: 11 Aralık 2015), Faruk "K"sini satılığa çıkardı (hurriyet.com.tr, erişim: 11 Aralık 2015), (Erişim tarihi: 11 Aralık 2015), Faruk K. (forumdas.net, erişim: 11 Aralık 2015).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör