Emir Sevinç

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı

Doğum
07 Eylül, 1980
Eğitim
Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümü
Burç

Pop müzik sanatçısı, söz yazarı. 7 Eylül 1980, İstanbul doğumlu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo ve Televizyon Bölümünü bitirdi. Aynı okulda yüksek lisans yapmaktadır. Bir dönem Demet Akalın, Gülşen gibi birçok sanatçının menajerliğini yapmış olan Haluk Şentürk’ün asistanlığını yaptı. Müziğe ilgisini de bu çalışmalar sırasında keşfetti. Şan eğitimi ve Altan Varol’dan diksiyon dersleri aldı. Bir süre basın danışmanlığı yaptı.

Tarkan’a benzerliğiyle de dikkat çeken sanatçı ilk solo albüm çalışması olan “Ben Sen Olamam”ı ünlü sanatçı Tarkan’ın desteğiyle 2009 yılı temmuz ayında Hitt Müzik etiketiyle çıkardı. Albümde başta Tarkan olmak üzere, Nazan Öncel, Yıldız Tilbe, Gülşen, Harun Kolçak ve Berksan gibi günümüz pop müziğinde önemli yerlere sahip birçok isim, besteleriyle Emir'e destek oldular. Albümün ilk video klibi, sözü ve müziği Tarkan'a ait olan "Ben Sen Olamam"a çekildi. Şarkı kısa zamanda müzikseverlerin ilgisini çekerek Billboard Türkçe Top 20 Listesinde beş numaraya kadar yükseldi. İlk klibinin yönetmenliğini Murat Küçük yaparken Tarkan da bu klipte kendisine eşlik etti. Çekimler Gebze Sanayi Bölgesi'nde bir araba fabrikasında yapıldı. Daha önce, Dannie Minogue, Prince gibi dünyaca ünlü sanatçıların video kliplerinde görüntü yönetmeni olarak görev alan Dennis Madden de çekimler için Türkiye'ye geldi.

Albümün ikinci video klibi ise, sözü Yıldız Tilbe'ye, müziği ise Yunan besteci Phoebus'a ait olan "Eline Düştüm" isimli parçaya çekildi. Klibin yönetmenliğini bir önceki videoda olduğu gibi yine Murad Küçük üstlenirken, görüntü yönetmenliği ise Robert Benavides tarafından gerçekleştirdi. Şarkı bir önceki video klipten daha fazla başarılı olarak, Türkçe Top 20 Listesi'nde 2 numaraya kadar yükselmeyi başardı. Emir daha sonra sırasıyla “Tornistan”, “Şiki Şiki” ve “Aşk mı Savaş mı?” adını taşıyan şarkılarına da klip çekti. Nisan 2012’de “Ateşten Bi Rüzgar” adlı maxi single’ını hayranlarının beğenisine sundu.  Albümün çıkış şarkısı olan 'Sudan Sebep'in sözleri Yıldız Tilbe'ye, müziği Gülşen'e, düzenlemesi ise Ozan Çolakoğlu'na ait.

Sanatçı 2013 yılında “Tutuşmayan Kalmasın” adlı single’ını çıkardı. İki yıl sonra “Kendimden” albümünü piyasaya sürdü. Albümde yer alan “Bi Ağla”, “Yaylı Yatak” şarkılarına klip çekildi. 2009 yılında İstanbul FM Müzik Ödüllerinde “Eline Düştüm” şarkısıyla en çok istek alan şarkı ödülünü aldı. 2014 yılında ise Ege Üniversitesi 3. Medya Ödüllerinde “Tutuşmayan Kalmasın” adlı şarkısıyla “En İyi Şarkı” ödülüne layık görüldü.

Albümleri:

Ben Sen Olamam, Ateşten Bi' Rüzgar, Kendimden.

Single Çalışmaları:

Şiki Şiki, Sudan Sebep, Tutuşmayan Kalmasın.

KAYNAKÇA: Emir (alasayvan.com, erişim: 29 Kasım 2015), Emir (bugun.com.tr, erişim: 29 Kasım 2015), Emir (haberturk.com, erişim: 29 Kasım 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör