Edis Görgülü

Şarkıcı, Şarkı Sözü Yazarı, Oyuncu

Doğum
28 Kasım, 1990
Eğitim
Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi
Burç

Şarkıcı, söz yazarı, dizi film oyuncusu. 1,80 m. boyunda ve 74 kg. 28 Kasım 1990, Londra doğumlu. Ailesi çocuklarının Türkiye’de yetişmesini istedikleri için o üç yaşındayken İzmir’e taşındı. Müziğe küçük yaşlarda ilgisinin olduğunu anlayan aile, Edis’e 4 yaşında piyano dersleri aldırmaya başladı. Edis ilerleyen yıllarda ortaokulda çeşitli tiyatro oyunlarında rol aldı ve İzmir Kent Orkestrası gibi büyük orkestralarda şarkı söyleyerek deneyim kazandı. Liseyi, İzmir Özel Tevfik Lisesinde tamamladı. Burada okurken 2007 yılında Expo 2015 adayı olan İzmir’in tanıtılması için yapılan organizasyonlarda yer aldı. Ayrıca lisede grup kurup yarışmalara katıldı. Daha sonra Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesini kazandı ve İstanbul’a adım attı. Burada okurken İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarını da kazanarak bu bölüme de başladı. Ancak iki üniversiteyi birlikte götürmesi zor olduğundan konservatuar eğitimini bıraktı. Bu arada üniversite yıllarında da müzik çalışmalarını sürdürdü. Ayrıca o dönemde birkaç da oyunculuk deneyimi oldu. 2011-12 tarihlerinde Fox TV’de yayınlanan “Dinle Sevgili” dizisinde Barış karakterini oynadıktan sonra, 2012’de Star TV’de yayınlanan “Hayatımın Rolü” dizisinde “Uygar” rolüyle yer aldı.

Müzik çalışmalarıyla birlikte oyunculuk yapan sanatçı, bu yıllarda arkadaşlarıyla gittikleri barda eğlence amaçlı şarkı söylerken bardakilerin dikkatini çekti. Daha sonra menajeri olan Şebnem Özberk, Edis’i orada dinleyenler arasındaydı ve sesinin iyi olduğunu farkederek Edis’i Kenan Doğulu’yla tanıştırdı. Sanatçı ile demo çalışmaları yapan Edis, ardından Ozan Çolakoğlu ve Soner Sarıkabadayı ile tanıştı. İkili ile tanışmasıyla albüm anlaşması yapması bir oldu ve PDND Müzik ile albüm yapma konusunda anlaşma imzaladı. Edis’in şarkılarını dinleyen Çolakoğlu ve Sarıkabadayı bu şarkılar arasından seçtikleri “Benim Ol”un albümün çıkış şarkısı olmasına karar verdi. Henüz albüm yapılmadan söz yazarlığı ve bestesini yaptığı bu şarkı 1 Aralık 2014’te single olarak piyasaya sürüldü.

Şarkı bir anda patlama yaparak radyo ve televizyonlarda en çok çalınan şarkılar arasında yer aldı. Şarkının klibinde ise Hepsi Grubunun üyesi Cemre Kemer, Edis’e eşlik etti. Şarkısı ve danslarıyla Edis’in bu çıkışı, müzik otoriteleri tarafından çok başarılı bulundu. Edis albümünün çıkmasından bir yıl sonra ilk konserini 2 Mayıs 2015 tarihinde Soner Kabadayı ile birlikte Bostancı Gösteri Merkezinde verdi. Konserlerle yoluna devam eden Edis, aynı yılın temmuz ayında ikinci single çalışması olan “Olmamış mı?”yı hayranlarının beğenisine sundu.

Sanatçının bu çıkışının ardından ödüller peş peşe gelmeye başladı. Başta Kral TV Türkiye Müzik ödüllerinde “En İyi Çıkış Yapan Sanatçı” ödülü olmak üzere pek çok ödül alarak müzik motivasyonunu sürdürdü. 2015’in sonlarına gelindiğinde Londra, Paris, Zürih, Amsterdam gibi birçok şehirde yurtdışı turneleri vermek için hazırlanmaya başladı.

 

Aldığı Ödüller:

 

Dijital Dünyanın Enleri Ödülleri - Yılın En İyi Çıkış Yapan Erkek Sanatçısı, Ege Üniversitesi Medya Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı, Altın Homeros İzmir'e Katkı Ödülleri - Yılın İzmirli Sanatçısı, Radyo Boğaziçi Müzik Ödülleri - En İyi Çıkış, Vodafone Freezone Liselerarası Müzik Yarışması - Umut Vaat Eden Genç Yetenek, Kral Türkiye Müzik Ödülleri - En İyi Çıkış, MGD Altın Objektif Ödülleri - En İyi Çıkış Yapan Sanatçı, GQ Türkiye Men of the Year - Yılın Çıkış Yapan Müzisyeni.

 

Rol Aldığı Film ve Diziler:

 

Menajerimi Ara (Bölüm oyuncusu, Edis, TV Dizisi 2020)

Alya (TV Dizisi 2019-2020)

Hayatımın Rolü (Uygar, TV Dizisi 2012)

Bir Aylak Adam (Kendisi, Video 2012)

Dinle Sevgili (Barış, TV Dizisi 2012)

 

KAYNAKÇA: Edis Görgülü (facebook.com, 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (haberturk.com, 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (hurriyet.com.tr, erişim: 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (haberturk.com, 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (edisgorgulu.com, 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (meltyhaber.com, 28 Kasım 2015), Edis Görgülü (imdb.com, 22.09.2020), Edis Görgülü (sinematurk.com, 22.09.2020), Edis (diziseti.tv, 22.09.2020), Edis (beyazperde.com, 22.09.2020).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör