Doğan Kasaroğlu

Araştırmacı Yazar, Genel Müdür, Milletvekili, Yönetici, Bürokrat, Gazeteci, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
26 Mayıs, 1995
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci, yönetici, bürokrat, genel müdür, siyasetçi, milletvekili, araştırmacı yazar (D. 1933, Sivas - Ö. 26 Mayıs 1995, İstanbul). Baba adı Celal, anne adı Feride. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezunudur. Uzun yıllar Ankara Gazeteciler Sendikası ve Türkiye Gazeteciler Federasyonu ile Ankara Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulunda çalışan Kasaroğlu, dört yıl boyunca Ankara Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı yapmış, bu arada İş Mahkemesi, Basın Şeref Divan üyelikleri ile Basın İlan Kurumu Genel Kurul ve Yönetim Kurulu Üyeliğinde bulunmuştur. Aynı zamanda Ekspres gazetesinin kurucusu ve sahibi olan Kasaroğlu, 6 Kasım 1983 genel seçimlerinde MDP’den XVII. Dönem İstanbul Milletvekili seçilerek 29 Kasım 1987 tarihine kadar TBMM’de yasama çalışmalarına katıldı. Sonra DYP’ye geçti.

Kasaroğlu, TRT'de İç Haberler Müdürlüğü, Haber Müdürlüğü, Genel Müdür Müşavirliği sonrasında 1975-1978 yılları arasında Basın Yayın Genel Müdürlüğü, 1979-1981 yılları arasında da TRT Genel Müdürlüğü görevini üstlendi.

Basın Yayın Genel Müdürlüğü döneminde kurumun hem görev alanları ve hem de personel kadrolarında büyük iyileştirmeler gerçekleştirilmiş, yeni bir yönetmelik çıkarılarak yurt içinde ve yurt dışında basın merkezleri kurulmuştur. Yurt dışı basın merkezlerine bir bölümü basın uzmanı, bir bölümü de haberleşme uzmanı olarak 19 gazeteci atanmış; Haber Yayın Hizmetleri Daire Başkanlığı, Yayın Dökümantasyon Daire Başkanlığı, Basın-Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı, Dış İlişkiler Daire Başkanlığı, Prodüksiyon Daire Başkanlığı, İdari İşler Daire Başkanlığı yeniden bakan onayı ile kurulmuş ve yeni kurulan hizmet birimlerinde yeni şube müdürlükleri kurularak zamanın teknolojileri ile donatılmıştır.

Sonraları Anadolu basınına dönük, klişe, bülten, bölge toplantısı seminer gibi destek çalışmalarını yürüten Anadolu Basını Şube Müdürlüğü bu dönemde faaliyete başlamıştır. Aynı dönemde Dış İlişkiler Dairesi'ne bağlı olarak Amerika, İngiltere, Fransa, Belçika, Almanya, Yunanistan, Kıbrıs, Pakistan, Ortadoğu ülkelerindeki basının haber, yorum, makale ve programları değerlendirilip gerektiğinde bütünleştirilerek ilgili devlet organlarına ve basına sunulmak üzere masalar kurulmuştur. Doğan Kasaroğlu, 26 Mayıs 1995 günü İstanbul’da vefat etmiştir. Evli, 2 çocuk babasıydı. Basın Şeref Kartı sahibiydi. 1977 yılında yayımlanan Türk Basınında Kim Kimdir adlı bir eseri vardır.

KAYNAK: Acı Kaybımız (Milliyet gazetesi, 28.5.1995, s. 22), TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Genel Müdürlerimiz (byegm.gov.tr, 9.11.2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör