Deniz Seki

Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı, Sunucu, Oyuncu

Doğum
01 Temmuz, 1970
Eğitim
Çamlıca Kız Lisesi
Burç

Ses sanatçısı, söz yazarı, oyuncu, sunucu. 1 Temmuz 1970, İstanbul doğumlu. Maçka Süheyla Artam İlkokulundan sonra orta ve lise eğitimini yatılı olarak Çamlıca Kız Lisesinde tamamladı. Daha sonra TRT İstanbul Televizyonunun sunuculuk sınavlarını kazanarak sunucu oldu. Sunuculuk yaptığı sırada müzikle amatör bir ruhla uğraşan Deniz Seki, 1993 yılında Melih Kibar’la tanışmasıyla profesyonel müzik yaşamına atıldı. Tesadüfen tanıştığı Melih Kibar’a sesini dinlemesini istemesi üzerine Melih Kibar, Seki’yi stüdyosuna davet etti. Sanatçı bir anda kendini reklam filmlerini seslendirirken buldu. Daha sonra Kenan Doğulu, Emel Müftüoğlu, Ege, Ferda Anıl Yarkın, Zuhal Olcay ve Yaşar gibi sanatçılara vokalistlik yapmaya başladı.

1995 yılında müzik piyasasına bireysel olarak girmesi gerektiğini düşünerek Pop-Show 95 Şarkı yarışmasına katıldı ve orada sözlerini kendisinin yazdığı şarkıyla birinci oldu. 9 Nisan 1997'de ilk albümü, sözü ve müziği Yıldız Tilbe'ye ait olan "Hiç Kimse Değilim"’ ile müzikseverlerle buluştu. İlk albümü sanatçının deyimiyle “yaşadığı acı ya da tatlı duygu yoğunlukları, söz ve bestecilik kimliğinin ortaya çıkmasını” sağladı. Çok geçmeden 25 Aralık 1999 tarihinde, söz ve müziklerinin birçoğu kendisine ait olan "Anlattım" isimli albümü çıktı.

Sanatçı kendini biraz daha geliştirerek üçüncü albümünü 2002 yılının Ocak ayında hayranlarıyla buluşturdu. Bu albümde “Unutursun” ve “Yakamoz” adlı şarkılara klip çekildi. Bir yıl aradan sonra Eylül 2003’te “Aşkların En Güzeli” albümü müzik marketlerde yerini aldı. Bu albümde sanatçı, çocukluğunun şarkılarını, günümüz sounduyla yeni kuşaklara taşımak ve kaybolmaya yüz tutmuş olan Türk pop müziğinin asla kaybolmayacağını ispat etmeyi amaçlamıştı.

25 Mart 2005'te 14 şarkının 13’ünün sözleri ve bestesi kendisine ait olan çıkan beşinci albümü "Aşk Denizi"ni piyasaya sürdü. Ardından üç yıl aradan sonra çıkardığı “Sahici” albümünde yine çoğunlukla kendi bestelerini seslendirdi. Albümün sonunda “İçimi Döktüm” adlı kendi şiirine yer verdi. Seki, ayrıca 2006'da yayınlanan “Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu” filminde rol aldı. Yine 2006 yılında "Lipton" markası için kendi yazıp bestelediği "LİptonOHH" parçasını da seslendirdi. 23 Temmuz 2008'de çıkan altıncı stüdyo albümünün ilk klibi Serdar Seki yönetmenliğinde “Aptal” şarkısına çekildi ve şarkı Türkiye listelerinde iki numaraya kadar yükseldi.

Sanatçının 2011 yılında çıkan albümü “Suya Hapsettim”deki aynı adlı şarkı klibi olmadığı halde Türkiye listelerinde birinci sıraya kadar çıkmayı başardı. Müzik yaşamı boyunca pek çok sanatçıya vokalistlik yapmasının yanı sıra 12 Mayıs 2006 yılında piyasaya çıkan Ali Kocatepe'nin "41 Kere Maşallah" adlı albümünde "Herşey Senin İçin" adlı parçayı seslendirdi. Aynı yıl Ayla Dikmen için hazırlanan ve çeşitli sanatçıların Ayla Dikmen'in şarkılarını okuduğu albümde Seki, albümle aynı ismi taşıyan "Sensiz Yaşayamam" adlı parçayı seslendirdi. Ercan Saatçi'nin "Mucize Nağmeler" adlı alaturka albümünde "At Kadehi Elinden" adlı parçayı seslendirdi.

2010 yılı Deniz Seki için olumsuzluklarla geçti. Jandarmanın düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alındı ve sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Ancak bir süre sonra sanatçı hakkındaki bu karar bozularak yakalama kararı çıkarıldı. Uyuşturucu ticareti yapmak suçuyla mahkemeye çıkarılan Seki, tutuklanarak Cezaevine kondu, 8 yıl hapsi istendi. Davayı yöneten Savcı, Seki'nin uyuşturucu madde kullanmak suçundan tedavi edilmesine ve denetimli serbestlik uygulanmasına karar verilmesini istedi. 24 Şubat 2010 tarihinde görülen davanın ardından Seki, Bakırköy Kadın ve Çocuk Tutukevi'ne götürüldü. Cezaevinde 218 gün geçiren Deniz Seki 2 Kasım 2010 tarihinde tahliye edildi. Davada beraat edeceğini düşünen Seki’ye bir tokat da İstanbul 12. Ağır Ceza Mahkemesinin 6 yıl 3 ay hapis cezasını onamasıyla geldi. Sanatçı hakkında yeniden yakalama kararı çıkarıldı. Uzunca bir süre bulunamayan Deniz Seki, 15 Kasım 2014’te Esenyurt’ta saklandığı evde gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Deniz Seki 16 Kasım 2014’te yeniden cezaevine girdi.

Ağustos 2015’te bir televizyonda yayınlana “Söylemezsem Olmaz” programına konuk olan Tahir Sarıkaya, Deniz Seki’nin cezaevinden çıkacağı tarihi bildiğini iddia etti. Sarıkaya, yayın sırasında ünlü sanatçının ancak iki yıl sonra tahliye edilebileceğini söyledi: “Deniz Seki cezaevi kütüphanesinde yeni şarkılar yazıyor. Çıktıktan sonra albüm yapacak. 5 Haziran 2016 yılında da Kocaeli Açık Kadın Cezaevi’ne gönderilecek. Burada ailesini daha rahat görebilecek. Bundan 2 yıl sonra, yani 5 Haziran 2017’de de sabah 08:00’de tahliye olacak.”

Ayrıca Deniz Seki’nin cezaevinde yazmaya başladığı ve kadın hikâyelerini derlediği kitabını da bitirmek üzere olduğu ifade edildi.

 

Tahliye Oldu

 

Deniz Seki, 5 Haziran 2017 günü, yaklaşık üç yıl tutuklu kaldığı Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu hapishanesinden tahliye oldu. Deniz Seki'nin çıkışı beyaz güvercinler ile karşılandı ve Seki gözyaşları içinde güvercinleri serbest bıraktı.

 

Albümleri:

 

9 Nisan 1997: Hiç Kimse Değilim, 25 Aralık 1999: Anlattım, 12 Aralık 2001: Şeffaf, 27 Ağustos 2003: Aşkların En Güzeli, 25 Mart 2005: Aşk Denizi, 23 Temmuz 2008: Sahici, 9 Şubat 2011: Sözyaşlarım.

 

Müzik Videoları:

 

Aşk Müzikali, Böyle Gelmiş Böyle Geçer, Aşkıma Ait, Unutursun Sahici.

 

KAYNAKÇA: Deniz Seki (milliyet.com.tr, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki (karnaval.com, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki ne zaman tahliye olacak (haberturk.com, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki’nin cezaevinde yazdığı şarkı (haberport.com, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki (facebook.com, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki eski TRT’ciymiş (hurriyet.com.tr, erişim: 27 Kasım 2015), Deniz Seki cezaevinden tahliye oldu (hürriyet Haber, 5 Haziran 2017). 

DENİZ SEKİ CEZAEVİNDEN TAHLİYE OLDU

DENİZ SEKİ CEZAEVİNDEN TAHLİYE OLDU

 

Deniz Seki, Bakırköy Kadın Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan bugün tahliye edildi. Deniz Seki için sabahın erken saatlerinden itibaren hayranları ve gazeteciler cezaevi önünde bekliyorlardı. İşlemlerin tamamlanmasının ardından Seki’nin önce eşyaları çıkarıldı. İki kutuya konulan eşyalar dışarı çıkarılıp araca konuldu. Deniz Seki'nin çıkışı beyaz güvercinler ile karşılandı ve Seki göz yaşları içinde güvercinleri serbest bıraktı.

'Uyuşturucu temin etmek' suçundan tutuklanan ve yaklaşık 2.5 yıldır cezaevinde olan ünlü şarkıcı Deniz Seki, tahliye oldu... Deniz Seki yaptığı ilk açıklamada 'Sizi çok özledim. Zorlu bir yolculuktu.' dedi.

 

İZDİHAM YAŞANDI... SEKİ'DEN İLK AÇIKLAMA

 

2014 yılında bu yana Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’nden tutuklu bulunan Deniz Seki'yi sevenleri ve sanatçı dostları cezaevinin kapısında karşıladı. Deniz Seki cezaevinden çıkarken izdiham yaşandı. Seki, kısa bir açıklama yaparak 'Sizi çok özledim. Çok zorlu bir yolculuktu. İki gün sonra basın toplantısı yapacağım. Şimdi müsaade ederseniz ben biraz dinlenmek istiyorum. Çok teşekkür ederim.' dedi.

 

2.5 yıla yakın süredir cezaevinde olan Deniz Seki, bugünün en çok konuşulan isimlerinden oldu. Uyuşturucu ticareti yapmak suçundan Esenyurt’ta saklandığı evde gözaltına alınıp Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi’ne gönderilen Deniz Seki, bugün tahliye oldu.

Nişanlısı ve ailesi cezaevinde

 

Sabah saatlerinde cezaevine gelen Deniz Seki’nin nişanlısı Faruk Salman ve kardeşi Serkan Seki ünlü sanatçının eşyalarını kartonlarla arabaya taşıdı. Deniz Seki ile ayrıldıkları iddia edilen Faruk Salman nişanlısının en mutlu gününde yanında olup ayrılık iddialarını yalanladı.

 

ÜNLÜ İSİMLERİN DENİZ SEKİ HEYECANI

 

Büyük bir heyecanla Deniz Seki'nin özgür kalmasını bekleyen sanatçı dostları sosyal medya üzerinden Seki'ye destek mesajları yayınladı.

 

 Seren Serengil

Tatlım, canım , dünya güzelim melek kalplim seni bekliyoruz. ..bak bitti işte kavuşuyoruz. . Mutlu günler başlıyor artık .. sana özel programı bile 12.00 ye aldık sırf senin bu anlarını canlı canlı herkese aktarabilirsiniz adına. . mutluluğunu paylaşabilmek için. ... Sevdiğin adam bekliyor biz bekliyoruz hadi kapı açılsın versinler seni bize artık.

 

Metin Arolat

Son bir gece. Özgürlüğe son bir gece. Suçlu yada değil. Haklı yada haksız. Verilmiş bir ceza ve o ceza çekildi. Bitti. Son bir gece kaldı Deniz. En uzun gecelerinden biri belki de. Ama o güneş doğacak. Bundan sonra umarım, bütün yaşananlardan çıkartılması gereken bir ders varsa çıkartır, istediğin gibi, seni sevenlerinle birlikte şahane bir hayat yaşarsın. Seni üzecek şeyler, senden uzak olsun.

 

Nilgün Belgün

Sevgili Deniz bu gece belki de senin en uzun gecen olacak. Yarın özgürlüğüne kavuşuyorsun. Hayatta en önemli değer özgürlüktür. Bundan sonra sonsuza kadar mutlu bir hayat yaşaman dileğimdir. Gerisi nasılsa gelir #Deniz Seki İyi geceler…

 

Gonca Vuslateri

 

Bitti Denizim… Sular çekildi. Geriye deniz yıldızları kaldı. Ne köpekbalığı, ne ürkütücü balıkçılar, ne zorlu dalgalar… Geçti hepsi. Sevenlerin sana kavuşuyor. Bu son gecende tüm tecrübene sağlık diyeceğimiz bestelerinle geliyorsun. Sesini çok özledik. Haydi buluşalım, sarılalım minnoş yüreklim, pamuk ellim. Biricik, zamansızca birbirimize kavuşup dertleştiğim güzel sohbetli, güzel yürekli insan… Allah kurtardı…

 

DENİZ SEKİ NEDEN CEZAEVİNE GİRMİŞTİ?

 

2009 yılında jandarmanın düzenlediği uyuşturucu operasyonunda gözaltına alınan Deniz Seki, hakkında uyuşturucu ticareti yapmak suçlamasıyla İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen ilk davada serbest bırakılıp hakkında tutuksuz yargılanma kararı çıkarılmıştı. Ancak bir süre sonra mahkeme tarafınca Seki hakkındaki karar bozulmuş ve ünlü şarkıcı hakkında yakalama kararı çıkarılmıştı.

 15 Kasım 2014'te Esenyurt'ta saklandığı evde gözaltına alındı. Çıkarıldığı mahkemece tutuklanan Seki, 16 Kasım 2014'te tekrar cezaevine gönderildi. 5 Haziran

KAYNAK: Deniz Seki cezaevinden tahliye oldu (Hürriyet Haber, 5 Haziran 2017).

 

Yazar: Hürriyet Haber, 5 Haziran 2017

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör