Demet Sağıroğlu

Pop Müzik Yorumcusu, Müzisyen

Doğum
05 Aralık, 1966
Eğitim
İTÜ Devlet Konservatuarı Şan Bölümü
Burç

Pop müzik sanatçısı. 5 Aralık 1966, Erzurum doğumlu. Mühendis bir baba ve öğretmen bir annenin kızı olarak dünyaya gelen Demet Sağıroğlu ilk, orta ve lise öğrenimini Ankara’da tamamladı. Sağıroğlu, ailesinin konservatuara gitmesine izin vermemesine rağmen habersiz olarak 17 yaşında Ankara Devlet Konservatuarına başvurdu ve şan bölümü sınavlarında yedek olarak sıraya girdi. Fakat ailenin onayı gerekiyordu ve o onay da babasından döndü. 1988 yılında Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümüne girdi. Ancak çok istediği için aynı üniversitenin şan bölümünde açılan sınavda birinci olunca Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Şan Bölümüne burslu olarak geçiş yaptı. Fakültenin üçüncü sınıfında bursu kaybedince İTÜ Devlet Konservatuarı Şan Bölümüne geçti.

Demet Sağıroğlu tesadüfen Kayahan’la tanıştı. Bu tanışmanın meyvesi olarak Kayahan’ın 1989 yılında Türkiye’yi Eurovision Şarkı Yarışmasında temsil ettiği “Ve Melankoli” şarkısında vokal yapması oldu. Böylece profesyonel müzik yaşamına da adım atmış oluyordu. 1990 yılında, Kayahan ile birlikte seslendirdikleri "Gözlerinin Hapsindeyim" ile Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Elemeleri'nde birinci oldular ve Türkiye'yi Zagrep' de temsil ettiler.

1993 'te katıldığı Pop Show Şarkı Yarışması'nda ikinci olan Sağıroğlu; 1994 yılının Eylül ayında aranjörlüğünü Uzay Heparı'nın, prodüktörlüğünü Şehrazat'ın yaptığı ve albüme adını da veren “Kınalı Bebek” ile büyük başarı yakaladı. Albümde sözü ya da müziği kendisine ait olan “Arnavut Kaldırımı”, “Hazan Mevsimi”, “Yadigar”, “Gönlünce Yaşa” gibi şarkılara da yer veren Demet Sağıroğlu ilk albümüyle Türk pop müzik dünyasında kalıcı olacağının sinyalini verdi ve parçaları Türk Pop Müziği'nin unutulmaz eserleri arasına girdi. Klipleriyle görsellik üzerine yeni bir dönem başlattı. “Kınalı Bebek” Amerika MTV' de yayınlandı, “Arnavut Kaldırımı” ise MCM'de en iyi klipler dalında Türkiye'ye 3.lüğü kazandırdı.

1996 haziran ayında aranjörlüğünü Gürol Ağırbaş ve Erdal Kızılçay'ın yapmış olduğu Sağıroğlu'nun ikinci stüdyo albümü ;" Şikayetim Var " müzikseverlerin beğenisine sunuldu. Prodüktörlüğünü Kayahan'ın yaptığı albüm büyük beğeni topladı.‘ 'Aşk Perisi'', ‘'Zar Attık'', ‘'Alacakaranlık'', ‘'Ne Acı'', ‘'Söylemem'', ‘'Anlatma Bana'' sanatçının imzasını taşıyan şarkılardı. 1996 yılında Mustafa Altıoklar yönetmenliğinde çekilen ‘'Ağır Roman'' filminin sound track albümünde Demet Sağıroğlu'nun sesinden yankılanan şarkı ‘'Bir Vurgun Bu Sevda''ydı. 1998 'de kayıtları Atina 'da Yannis Doulamis prodüktörlüğünde yapılan üçüncü albümü "Sımsıcak"ta, Sağıroğlu usta müzisyenler Şehrazat ve Sezen Aksu'yla çalıştı. Sağıroğlu aynı yıl sahnelenen “ Zeki Müren İçin “Bir Demet Yasemen” isimli müzikalde ünlü aktris Belgin Doruk 'u canlandırdı. Oyunculukta da başarılı olan Sağıroğlu 1999 yılında Yağmur Ajans yapımı "Nilgün" isimli dizide başrolde yer aldı.

Sanatçı, 2000 yılında Nino Varon prodüktörlüğünde dördüncü albümünü çıkardı. ‘'Demet'' adlı albümün çıkış şarkısı olan "Papatya Falları"yla dinleyicisiyle buluştu. Albümde "Papatya Falları" dışında ‘'Savruldum ‘'ve ‘'Misafir'' gibi beğenilen şarkılarda yine onun imzası vardı. 2004 Eylül ayında Sinan Akçıl aranjörlüğünde “Korkum Yok” isimli albümünü çıkardı. ‘'Korkum Yok'', ‘'Bye- Bye Sevgilim'', ‘'Yar Diye Diye'', ‘'Bulunur mu?'',''Herşeyim”; sanatçının söz yazarı veya besteci olarak bu albüme imzasını attığı şarkılardı.

2007 yılında yönetmenliğini Berkun Oya'nin yaptığı " Iyi Seneler Londra" da Fazil Say ile birlikte çalıştı. İki yıl sonra "Silkelen" adını taşıyan ilk single çalışması müzik marketlerde yerini aldı. 2 şarkı ve 1 playbackten oluşan single çalışması Demet Sağıroğlu'nun güçlü yorumculuğu dışında söz yazarlığı ve besteci kimliğini tekrar ön plana çıkartırken, tüm düzenlemelerde başarılı aranjör Tansel Doğanay imzası vardı. Yönetmenliğini Tuna Kiremitçi'nin yaptığı ve Melih Kibar'ın son bestesine Demet Sağıroğlu'nun sözlerini yazıp seslendirdiği ‘'Adını Sen Koy'' 2009 aralık ayında vizyona girdi. Sanatçı son olarak 5 Aralık 2012’de 11 şarkıdan oluşan "Hiç Özlemedin mi?" albümünü müzik piyasasına sundu.

Stüdyo Albümleri:

1994: Kınalı Bebek, 1996: Şikayetim Var, 1998: Sımsıcak, 2000: Papatya Falları, 2004: Korkum Yok, 2012: Hiç Özlemedin mi?

Single:

2009: Silkelen.

KAYNAKÇA: Demet Sağıroğlu (facebook.com, erişim: 27 Kasım 2015), Demet Sağıroğlu (homojen.ayisozluk.com, erişim: 27 Kasım 2015), Demet Sağıroğlu (powerturk.tv, erişim: 27 Kasım 2015), Demet Sağıroğlu (kimkimdir.gen.tr, erişim: 27 Kasım 2015), Demet Sağıroğlu (turkpopmuzik.net, erişim: 27 Kasım 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör