Cemil Demirbakan

Pop Müzik Yorumcusu

Doğum
07 Mayıs, 1971
Eğitim
Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü
Burç

Pop müzik yorumcusu. 7 Mayıs 1971, Ankara doğumlu. Müzikle ilgili ilkokul yıllarına dayanan Cemil Demirbakan, o yıllarda okul gruplarında solist olarak yer almaya başladı. Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. İlk grubu olan Skoçbırayt Kardeşler’i 1990 yılında Ankara’da kurdu. Bu grupla Ankara’nın çeşitli kulüplerinde sahne almaya başladı ve konserlere ilk adımını attı. Askerliğini tamamladıktan sonra yeni grubuyla Antalya’da yeniden sahne almaya başladı. Hayatının dönüm noktası olarak tanımladığı Onno Tunç’la tanışması da burada gerçekleşti. 2 yıl boyunca sadece müzikle ilgilenen Cemil Demirbakan daha sonra iş hayatına dönerek birkaç sene mühendislik yaptı. Müzik tutkusu hiç bitmeyen Demirbakan, 90’lı yılların sonunda Cornflakes adlı cover grubunu kurarak, İstanbul’un birçok popüler kulüplerinde sahne aldı. Yüksek Sadakat grubu kurulana kadar Cornflakes’le devam eden Cemil Demirbakan, müzik merkezli yaşamını Yüksek Sadakat ile devam ettirdi. 2007 yılında Yüksek Sadakat grubundan ayrıldı.

2012 yılında bir albüm yapan ve sonrasında da yaptığı düetlerle adından söz ettiren sanatçı, 2015 yılında iki yıl üzerinde çalıştığı “Ceviz Ağacı” adlı albümü çıkardı. Gülten Mutlu’nun kendisi için yazıp bestelediği albüme de adını veren “Ceviz Ağacı” duygu ve müzikalitenin yoğunluğu dikkatleri çekti. Albümde “Ceviz Ağacı”nın dört versiyonu ve “Kırk Gün” isimli eser yer aldı. Sanatçı bu mini albümünde, Haluk Kurosman, Hüseyin Çebişçi, Aşkın Arsunan ve Kaan Gökman gibi önemli müzisyenlerle çalıştı. Albümün çıkış parçası olan 'Kırk Gün'ün klip yönetmenliğini Hasan Kuyucu üstlenirken, albüm ve imaj fotoğraflarını Mehmet Turgut çekti.

KAYNAKÇA: Cemil Demirbakan (roportajgazetesi.com, erişim: 25 Kasım 2015), Cemil Demirbakan (milliyet.com.tr, erişim: 25 Kasım 2015), Cemil Demirbakan (haberturk.com, erişim: 25 Kasım 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör