Bilgen Bengü

Pop Müzik Yorumcusu, Oyuncu

Doğum
19 Aralık, 1957
Burç

Pop müzik sanatçısı, “Cici Kızlar” grubunun üyesi, oyuncu. 19 Aralık 1957, İstanbul doğumlu. Şarkı söylemeye henüz üç-dört yaşlarında başladı. Ailesi onun müziğe ilgisini fark ederek Ankara Devlet Konservatuarına göndermek istedi, ancak bu gerçekleşemedi. Küçük yaşlarda amatör olarak başladığı müzik tutkusunu lise yıllarında ilk müzik kontratını atarak profesyonel alana taşıdı. Yaşı henüz küçük olduğu için kontratı annesi imzaladı. Profesyonel müzik yaşamına başlangıç adımını atması lisede çok sevdiği sınıf arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ettiği sırada bir gün Nino Varon’la tanışmasıyla başladı. Bilgen'in müzik kabiliyeti ve tatlı kıvırcık saçları Nino'nun dikkatini çekti ve Bilgen, Şanar Yurdatapan tarafından başlatılan üç kızdan oluşan “Cici Kızlar” projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alma teklifini aldı. Bengü, “Cici Kızlar”a katılmasıyla kendini 1975 Eurovision Türkiye elemelerinde yarışırken buldu. Yarışmaya bestesi ve güftesi Atilla Özdemiroğlu - Şanar Yurdatapan'a ait "Delisin" adlı şarkı ile katıldılar. 1975 yılında Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye elemelerinde Semiha Yankı ile aynı puanı alarak birinciliği paylaştı. Birincilik kura seçimine kaldı. Bengü, ilk kurayı çekti, kaybetti ve Semiha Yankı Türkiye’yi Stockholm’de düzenlenecek yarışmada temsil etme hakkı kazandı. Yıllar sonra kendisiyle yapılan röportajlarda bu yarışmanın hep aklında kaldığını ve belki de kendileri katılsaydı daha iyi puan alabileceklerini dile getirdi.

Bilgen Bengü, yarışmayı kaybetti ama Türk müzikseverlerin hayranlığını bir anda kazanmış oldu. Cici Kızlar’ın Kıvırcık Bilgen’ini artık tüm Türkiye tanıyordu. Şat Yapım tarafından hazırlanan şarkı ve koreografiler onlar için özel olarak yapılıyordu. Cici Kizlar'la birlikte 2 sene çok başarılı çalışmalar yaptı. "Delisin", "Bak Şu Çocuğa", "Olmaz ki", "Uçtu Uçtu" şarkıları dillerde dolaştı. Birçok dergi ve kuruluş tarafından yılın grubu seçildiler. "Delisin" adlı filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır'la başrolü paylaştı. Cici Kızlar grubu olarak bir aylık Anadolu turnesinde konserler verdiler.

Cici Kızlar grubu, 1976 yılında diğer arkadaşlarının ailesinin isteği üzerine dağılmak zorunda kaldı, Bengü bundan sonra tek başına yoluna devam etti. Nino Varon'la Nova Müzik altında çalışmalara başladı ve düzenlemeleri Onno Tunç'a ait olan "Söyle Kimdi O" adlı bir 45'lik çıkardı. Hey dergisinin "Yılın Ümit Veren Kadın Sesi" seçildi. "Söyle Kimdi O" adlı çalışma müzik listelerinde birinci oldu. Ardından "Kendine İyi Bak", "O Piti Piti" ve "Dik Kalbimde Yarayı" şarkılarını çıkardı. Altı defa Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan bazılarında Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaştı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken aynı zamanda okuluna da devam ediyordu. 1984 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu. 1987 yılında birçok bestesini, düzenlemesini Esin Engin ve Turhan Yükseler'in yaptığı "Kıvırcık" adlı kaset çalışması yaptı, ama yeterince tanıtım yapılmamasından dolayı umduğunu bulamadı ve 1988 yılında müziğe ara verdi. Bu dönemde müziğe ara vermesinin nedeninin Cem ve Can adlı çocuklarını büyütmek olduğunu yıllar sonraki görüşmelerde dile getirdi.

Uzun bir aradan sonra 2002 yılında 4 şarkılık maxi single çalışması "Canım Çekti"yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler'e ait olan çalışmada "Delisin", "Söyle Kimdi O", "Nerden Çıktı Bu Rüzgar", "Haydi Haydi Git de Konuş" adlı şarkılar bulunmaktadır. 2000'li yıllarda "Bak Bir Varmış Bir Yokmuş" ve "Bir Zamanlar" gibi derleme albümlere hit şarkılarıyla katılan Bilgen Bengü'nün en sevilen şarkılarından oluşan "En İyileriyle Bilgen Bengü" albümü de 2009 yılında sevenleriyle buluştu. Sanatçı son olarak 2011 yılında Yavuz Hakan Tok'un söz ve müziklerini yaptığı "Şarabi" single'ı ile müzik marketlerde yerini aldı. Sanatçı şarkı yapım çalışmalarına kendi imkânlarıyla devam ediyor.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek çocuk sahibidir.

Albümleri:

Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun (Tekli, 1976), Kendine İyi Bak / Kalbim Durdu Heyecandan (Tekli, 1977), O Piti Piti / Anlatır mısın? (Tekli, 1978), Dik Kalbimde Yarayı / Biliyorsun, Susuyorsun (Tekli, 1979), Kıvırcık (Albüm, 1983), Canım Çekti (EP, 2003), En İyileriyle Bilgen Bengü (Toplama, 2009), Şarabi (Tekli, 2011).

Rol Aldığı Film ve Diziler:

Bizim Sokak (Cazibe, TV Dizisi, 1999)

Bebek (Metinin Sevgilisi, Sinema Filmi, 1979)

Delisin (Öğrenci, Sinema Filmi, 1975)

KAYNAKÇA: Bilgen Bengü (bilgenbengu.com, erişim: 11 Kasım 2015), Bilgen Bengü ile röportaj (kirkbeslikdunyasi.blogspot.com.tr, erişim: 11 Kasım 2015), Bilgen Bengü (birzamanlar.net, erişim: 11 Kasım 2015), Cici Kızlar Eorovizyonda Daha Başarılı Olurdu (tr.sputniknews.com, erişim: 11 Kasım 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör