Sevin Zorlu

Gazeteci, Yazar

Doğum
Ölüm
31 Ekim, 2006

Gazeteci-yazar, çevirmen (D. 1936, Ankara – Ö. 31 Ekim 2006, İstanbul). Dışişleri Eski Bakanı Fatin Rüştü Zorlunun kızı, Dışişleri Eski Bakanı Tevfik Rüştü Aras'ın torunu. Öğrenimini Ankara’da tamamladı. Gazetecilik mesleğine 1957 yılında Zafer gazetesinde çevirmen yazar olarak başlayıp, sonraki yıllarda Son Havadis gazetesinde devam etti.

Eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu`nun kızı gazeteci Sevin Zorlu, 1 Kasım 2006 günü İstanbul`da hayatını kaybetti.

Tedavi gördüğü hastanede ölen Türkiye Gazeteciler Cemiyeti üyesi Sevin Zorlu`nun (70) cenazesi, 2 Kasım 2006 günü Teşvikiye Camii`nde öğle vakti kılınan namazın ardından Zincirlikuyu Mezarlığı`nda defnedildi. Cami avlusunda, Sevin Zorlu`nun oğlu Aslan Fatin Rüştü Yener, taziyeleri kabul etti.

Törene, Zorlu`nun ailesinin yanı sıra, 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar`ın kızı Nilüfer Gürsoy ile torunları Emine Gürsoy Naskali, Bilge ve Atilla Gürsoy, DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar, eski TBMM başkanları Hüsamettin Cindoruk ve İsmet Sezgin, eski bakanlardan Cavit Kavak, TGC Başkanı Orhan Erinç, eski İÜ Rektörü Prof. Dr. Kemal Alemdaroğlu, eski milli takımlar genel menajeri Can Çobanoğlu, Topkapı Sarayı Müdürü Prof. Dr. İlber Ortaylı, DYP İstanbul İl Başkanı Faik İçmeli`nin de aralarında bulunduğu çok sayıda kişi katıldı.

Bu arada cenazeye, eski Başbakan Mesut Yılmaz ve eşi Berna Yılmaz, Adnan Menderes`in oğlu Aydın Menderes ve eşi Ümran Menderes`in de çelenk gönderdikleri görüldü.

Törende, gazetecilere açıklama yapan DYP Genel Başkanı Ağar, devlet ve siyasi hayatında çok önemle dikkat ettiği, örnek aldığı insanın Fatin Rüştü Zorlu olduğunu söyledi. Sevin Zorlu`nun, çok sevdiği babasına genç yaşında yapılan haksızlıkların isyanı ve çaresizliği ile büyüdüğünü dile getiren Ağar, Sevin Zorlu`nun hayatını o haksızlıkla mücadele ile geçirdiğini anlattı. Ağar, Sevin Zorlu`nun bir anlamda kendi hayatını o acıya endeksli olarak yaşadığını belirterek, Sevin Zorlu`nun vefatından dolayı derin bir üzüntü içinde olduğunu kaydetti.

Ağar, partisinin 60 yıllık geçmişi içinde, o günlerden bugünlere kadar uzanan çizgi içerisindeki herkesin bugün bu acıyı paylaşmaya geldiğini belirterek, şunları söyledi: ¨Türk demokrasisi, bir daha inşallah bu acıları yaşamayacaktır, yaşamamalıdır. Fatin Rüştü Zorlu, Türk hariciyesine de çok büyük imza ve eserleri olan bir devlet adamıydı. Bugün hala Kıbrıs konusunda uluslararası alanda bir hak sahibiysek bunun altında onun çok büyük imzası vardır. Genç nesillerin bunu bilmesi lazım. O ailenin tek ferdi Sevin Hanım`ın vefatından büyük üzüntü duyuyoruz.¨

3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar`ın kızı Nilüfer Gürsoy da, Sevin Zorlu`nun vefatının çok büyük bir kayıp olduğunu ve eksikliğinin her zaman hissedileceğini söyledi. Sevin Zorlu`nun, babasının hatırasını daima üstün tuttuğunu vurgulayan Gürsoy, ¨Ama ne yazık ki müdafaada başarılı olabildik mi? Bu topluma, kaybettiğimiz insanların değerlerini tanıtabildik mi? İnşallah bundan sonrakiler bunu başarırlar¨ dedi.

Fransızca, İtalyanca, İspanyolca ve İngilizce bilen Sevin Zorlu, sürekli basın kartı sahibiydi.

ESERLERİ:

Babamın Mektupları, Kalamaris, Karasallılar.

KAYNAKÇA: Fatin Rüştü Zorlu'nun Kızı Gazeteci Sevin Zorlu vefat etti (Hürriyet, 31 Ekim 2006), Türkiye Yazarlar Birliği - 2007 Kültür Sanat Yıllığı (2007), Eski Dışişleri Bakanı Fatin Rüştü Zorlu`nun kızı gazeteci Sevin Zorlu, İstanbul`da toprağa verildi (Haberler.com, 2 Kasım 2006).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör