Bedük

Aranjör, Pop Müzik Yorumcusu, Şarkı Sözü Yazarı, Müzisyen

Doğum
20 Nisan, 1983
Eğitim
Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü
Burç
Diğer İsimler
Serhat Bedük

Pop müzik sanatçısı, yorumcu, söz yazarı, besteci ve aranjör. 20 Nisan 1983, Ankara doğumlu. Tam adı Serhat Bedük’tür. Bilkent Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünü ilk üçte kazandığı için burslu okudu. 16 yaşında Ankara’da bir metal grubunda brutal vokal ve ritim gitarist olarak müzik hayatına başladı. Müzik hayatı boyunca rock’tan blues’a, grunge’dan house’a, funk’tan trip-hop’a kadar pek çok müzik türünde denemeleri oldu. Albümlerinin sanat yönetmenliğini üstlendi; hepsinin kapak ve kartonet tasarımlarını, afişlerini kendisi hazırladı.

Bedük’ün ilk albüm çalışması 2004 yılında “Nefes Almak Zor” ile gerçekleşti. İkinci albümünü ise ilk albümden üç sene sonra "Even Better"ı 2007 yılında Audiology Records'dan yayınlayarak dinleyicilerin beğenisine sundu. Müzikseverlere, Türk sanatçılardan duymaya alışık olmadıkları bir müzik türü ile tanıştırdı. İzleyenleri hayrete düşüren sahne performansı ile elektronik müziği canlı enstrümanlarla sahneye taşıyan Bedük, Türkiye'deki müzik piyasasına yepyeni bir açılım ve soluk getirerek popüler müziğinin lokomotif ismi olarak yerini aldı.

2008’de ikinci albümü “Dance Revolution” ile yerini sağlamlaştıran Bedük, “Automatik” şarkısına çektiği düğün klibi ile tüm Türkiye’de tanındı ve kolbastı hareketinin başlamasına istemeden de olsa vesile oldu. Bu klip fenomenler arasında yerini aldı. “Automatik” şarkısı ile haftalarca radyolarda ve MTV Türkiye’de 1 numara kalmayı başardı.

2009’da bir dondurma markasının reklam müziği için “Gel Aşka" şarkısını yaptı ve şarkısının başarısından dolayı single olarak piyasaya sürdü. 2010 yılında “Go" albümü çıkardı. Bu albüm Colombia Records / Sony tarafından lisanlanarak Avrupa ve Amerika'da yasal platformlarda (müzik marketler, dijital satış platformları) yerini aldı. Albümün çıkış şarkısı olan " Electric Girl"ün videosu ile MTV, VH1, Ukranya M1 listelerinde yerini aldı. 2011 yılında Go albümündeki şarkıların remixlerinden ve 3 yeni şarkıdan oluşan “Ful” albümünü müzikseverlerin beğenisine sundu.

Yaratıcılıkta sınır tanımayan Bedük, Türkiye'de ilk “RealD 3D” 3 boyutlu klibini "Ful" albümünün çıkış şarkısı "Ful Animasyon” şarkısına çekti. "Ful" albümünün tanıtımını TTNet'le ortaklaşa yapan Bedük, bu projesiyle Facebook'ta en başarılı projeler arasına girdi ve kampanya süresince1 milyon 250 bin kez dinlendi. Bu albümüm ikinci şarkısı olan "Disco Breaker" için yine bir ilke imza atarak HTML 5 imkanları kullanıldığı interaktif bir klip çekti.

Microsoft Türkiye ile işbirliğine giden Bedük, dünyada bu teknoloji kullanılarak yapılan dördüncü klibe imza atarak, yine teknoloji kullanımı ve yenilikçi duruşunu sürdürdü. "Ful" albümü ile Amerika'da başarısını sürdürmekte olan Bedük CMJ RPM listesinde 12 numaraya yükseldi. 5 Ocak-23 Şubat 2012 arası “M.U.C.K.”  isminde bir dizide “Kara Murat” isminde bir sinema hocasını canlandırdı Bedük, bir sonraki albümü olan "Overload"u Ocak 2013 tarihinde piyasaya çıkardı. 2015 yılının Ekim ayında ise “Bi Dans Etsek” albümü ile hayranlarıyla buluştu. Bugüne kadar birçok ödül alan Bedük; yurtiçi, yurtdışında festivallerde, Türkiye’nin dört bir yanında konserlerinde sevenleriyle buluşmayı sürdürmektedir.

Albümleri:

Nefes Almak Zor (2004), Even Better (2007), Dance Revolution (2008), Go (2010), Ful (2011), Overload (2013), On (2013), Bi Dans Etsek (2015).

Single Çalışmaları:

Gel Aşka - Remixes (2009), Halkalı Şeker (2014).

Video klipleri:

2004: "Adam", "Son Sigaram" , 2007: "My Woman”, 2008:"Better Than My Baby", "Heartbreaker", "Automatik", 2009: "Gel Aşka", "Too Shy", 2010: "Electric Girl", "This Fire", 2011: "Ful Animasyon" Real 3D Music Video, 2012: "Disco Breaker" Html 5 İnteraktif Walky, 2013: Beatfreak         Tchane, It'a Riot, Rock 'N' Roll Queen, Lose It All, Koyver Kendini, 2014: Benim Gecem.

KAYNAKÇA: Bedük (ttnetmuzik.com.tr, 22 Ekim 2015), Bedük’ten yeni albüm geldi (sabah.com.tr, 22 Ekim 2015), Bedük’ten yeni albüm (kralmuzik.com.tr, , 22 Ekim 2015), Bedük (timeoutistanbul.com, 22 Ekim 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör