Sevgi Balın

Yazar, Şair

Doğum
Eğitim
Cağaloğlu Akşam Kız Sanat Okulu

 Şair ve yazar. 1937, İstanbul doğumlu. İstanbul Aksaray 45. İlkokul (1947), İstanbul Kız Lisesi ve Cağaloğlu Akşam Kız Sanat Okulunda (1955) öğrenim gördü. Erken yaşlarda yazmaya başladığı şiirleri; Hisar, Türk Edebiyatı, Duygu, Yeni Adam, Ece, Kaynar, Yelken, Çağdaş, Ajanstürk, Gülpınar, Ana, Kadın, Çağrı, Yeni Yaşantı, Anadolu gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Talat Halman ve M. Naci Aksop tarafından İngilizceye çevrildi. Pek çok şiiri bestelendi. İstanbul, Ankara, Düzce, Gölcük’te açılan özel ve karma şiir sergilerine katıldı. MESAM, İLESAM ve Türkiye Şairler ve Şiir Sevenler Derneği üyesidir.

“Sevgi Balın, titizlik içinde özlenen bir yaşama serenadına adamış dudaklarını. Bu serenad, her geçen yıl bir nehir gibi yatağını daha da derinleştiriyor, kesin ve umut dolu mısralarla. Sevgi Balın iyinin, güzelin ve gerçeğin şiirini başarı ile sürdürüyor.” (Feyzi Halıcı)

Sevgi Balın’ın şiirleri, konularının iyi duyulması, iyi seçilmiş olması yanı sıra, vezinli, kafiyeli, müzikli bir hava içerisinde sunuluyor şiirseverlere... Öyle ki, serbest vezinle yazılmış olanlarında faile aralıklı ses uyumlarıyla aynı tat sağlanabilmiş. Genç şairenin bütün şiirleri, kadın kalbi ile duyulmuş, kadın kalemiyle seçilmiş şiirler. En tatlı, en leziz şey muhakkak ki şiirdir. Hele böyle duyulmuş ve seçilip yazılmış olursa.” (Ali Ulvi Elöve)

ESERLERİ (Şiir):

Yalnızlar Rıhtımı (1969), Gecenin Güneşi (1974), Ve Kırılır Gölgeler (1995).

HAKKINDA: Ali Ulvi Elöve (Sanat Dünyası, Eylül 1969), Ahmet Kabaklı  (Tercüman, 30.1.1971), Bayram İbrahim Ragovalı (Tan gazetesi, Prizren, 1972), Mahmut Goloğlu (Yeni Adam, Temmuz 1974), Talat Halman (Gecemin Güneşi önsözü, 1974), Enver Naci Gökşen (Ilgaz dergisi, Haziran 1974), İlter Veziroğlu (Gündem gazetesi, 22.7.1975) – (Yeni Sabah gazetesi, 13.8.1975), Ferit Ragıp Tuncor (Size dergisi, Nisan 1981), S. K. Karaalioğlu (Resimli Türk Edebiyatçılar Sözlüğü, 1982), Ayhan İnal (Çağrı, Aralık 1996), TBE Ansiklopedisi (c. 1, 2001).

 

ARANAN DOST

Bu tedirgin yüreğim dolaşır sokaklarda

Bir teselli ararım açılan dudaklarda.

 

En oynak türkülerin nağmeleri ağlatır

Dökülen göz yaşlarım durgun suyu çağlatır..

 

Yorgun bir kent sokağı haykırır acısını

Duyarım kişilerin tükenmez sancısını...

 

Bir ipek örtü gibi, karışırken bulutlar

İçimden uçar gider yeşermeyen umutlar.

 

Dökülen gözyaşlarını yıpratırken yolları

Boş yere ben ararım çevremde dost kollan.

 

(Beste: Sabri Süha Ansen)

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör