Naim Süleymanoğlu

Halterci

Doğum
23 Ocak, 1967
Ölüm
18 Kasım, 2017
Burç

Milli sporcu, halterci, dünya halter şampiyonu (D. 23 Ocak 1967, şimdi Bulgaristan sınırları içinde yer alan  Kırcali bölgesindeki Mestanlı'nın Atahlı köyü – Ö. 18 Kasım 2017, İstanbul). Bütün otoritelere göre tüm zamanların en iyi haltercisi. Lakabı, yapıca ufak tefek ancak çok güçlü olması nedeniyle Cep Herkülü'dür.

Halter sporuna pek küçük bir yaşta başladı. Olağanüstü yeteneğiyle çok çabuk sivrildi. Henüz 15 yaşındayken 52 kiloda Dünya Gençler Şampiyonluğunu kazandı. Bunu diğer başarıları izledi. Bulgarların o dönemde Türklere karşı başlattıkları asimilasyon uygulamaları yüzünden, Bulgar milli takımıyla gittiği Avustralya'daki turnuva sırasında otelden kaçarak Türkiye Büyükelçiliğine sığındı ve anavatana geldi.

Türk halter tarihinin en parlak ismi olan Naim Süleymanoğlu, katıldığı yarışmalarda Türkiyeye birçok kez şampiyonluklar kazandırarak dünya çapında bir üne ulaştı. "Cep Herkülü", "100 yılın en güçlü sporcusu", "Vücut ağırlığının üç katını kaldıran tek halterci" gibi uluslararası lakaplar kazandı.

1996 Atlanta Olimpiyat Oyunları'ndaki şampiyonluğu ile halterde üç Olimpiyat madalyası kazanan ilk ve tek halterci olma onurunu elde etti. Başarılı halter yaşamında 3 Olimpiyat, 22 Dünya, 22 Avrupa, 3 Akdeniz Oyunları şampiyonlukları kazandı, çeşitli kategorilerde 46 Dünya Rekoru kırdı.

Naim Süleymanoğlu, anavatana sığınmadan önce Bulgaristan forması altında 1982 Dünya Gençler (koparma, silkme, total),1983 Dünya Gençler (koparma), 1983 Dünya Gençler (total şampiyonlukları ile silkme ikinciliği), 1984 Dünya Kupası (koparma, silkme ve total), 1985 Avrupa (koparma, silkme ve total),1986 Dünya (koparma, silkme ve total), şampiyonluklarını da kazanmıştı.

46 kere dünya rekoru kıran ve bütün otoriteler tarafından tüm zamanların en iyi haltercisi olarak kabul edilen Olimpiyat şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu, 18 Kasım 2017 günü, tedavi gördüğü İstanbul Ataşehir’deki Memorial Atasehir Hospital’da, 50 yaşında hayatını kaybetti. Vefatı, başta spor çevreleri olmaküzere  tüm yurtta üzüntüyle karşılandı. Süleymanoğlu, Karaciğer naklinin ardından tedavisi Ataşehir Memorial Hastanesi’nde yoğun bakım ünitesinde sürdürülüyordu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Başsağlığı Mesajı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rize'de yaptığı konuşmada öğrendiği Naim Süleymanoğlu'nun vefat haberinin ardından “Naim Süleymanoğlu maalesef yoğun bakımdaydı. Kendisini hastanede ziyaret ettik. Ve az önce de rahmeti rahmana kavuştu. Allah taksiratını affetsin. Tüm yakınlarına, ailesine Allah'tan sabırlar diliyoruz. Milletimizin de başı sağ olsun diyorum” dedi.

Elde Ettiği Başarılar

İlk dünya rekorunu kırdığında sadece 15 yaşındaydı.

1984, 1985 ve 1986 yıllarında dünyada 'yılın haltercisi' seçildi.

1988 Seul, 1992 Barcelona ve 1996 Atlanta Olimpiyatları olmak üzere üç kez olimpiyat şampiyonu oldu.

8 Kez dünya şampiyonu oldu, 46 dünya rekoru kırdı.

Kendi kilosunun üç katından fazla kaldırarak, 'efsane' oldu.

Spor otoritelerine göre 'tüm zamanların en iyi haltercisi.

1988 yılında Time dergisine kapak oldu.

60 kg’de koparmada 190 kg kaldırarak dünya rekoru kırdı.

1988 yılında Seul olimpiyatlarında 6 dünya 9 Olimpiyat rekoru kırarak büyük bir zafer kazanmıştır.

Türkiye'ye Olimpiyatlarda güreş dışında ilk altın madalyasını kazandıran sporcudur.

1992 yılında Uluslararası Halter Basın Komisyonu tarafından “Dünyanın En İyi Sporcusu” seçildi.

KAYNAKÇA: Naim Süleymanoğlu hayatını kaybetti (haberturk.com, 18 Kasım 2017), Acı haber geldi Naim Süleymanoğlu vefat etti… (sozcu.com.tr,18 Kasım 2017).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör