Mehmet Emin Karamehmet

İş İnsanı

Doğum
01 Nisan, 1944
Eğitim
Dover College Ekonomi Bölümü
Burç

İşadamı. 1 Nisan 1944'te Mersin'in Tarsus ilçesinde doğdu. Tarım ve sanayi kökenli Karamehmet ailesinin üçüncü kuşağından olup, babası Tarsus Ticaret ve Sanayi Odası başkanlarındandır. Robert College'den sonra İngiltere'ye gönderilerek Dover College'de ekonomi eğitimi aldı. İlk şahsi şirketini ise 1966 yılında 100 bin lira sermaye ile kurdu.

Mensup olduğu Karamehmet ailesi, bölgede gayrimüslimlerden sonra sanayie adım atan ilk Türk ailesi olarak biliniyor. Çukurova bölgesinde oldukça yakından tanınan Eliyeşil ailesi ile iş ortağı olan Karamehmet'ler, aynı zamanda evliliklerle de bu ortaklığı yıllar boyunca perçinlemişler.

Çukurova'nın bereketli topraklarında yıllar boyunca tarım üretimi ile geçimlerini sağlayan Karamehmet ailesi, geçmişi 1880'e kadar uzanan Çukurova Sanayi İşletmeleri fabrikasını Eliyeşil ailesi ile birlikte alarak sanayie adım atmışlar. Türkiye'nin en eski ve en büyük tekstil komplekslerinden biri olan bu tesisler 1925'te sadece 50 çırçır ve 5 bin iğlik kapasiteye sahip idi. 1932'de büyük bir modernizasyona gidilen fabrika ülkemizdeki ilk modern fabrika hüviyetini kazanmıştı.

Mehmet Emin Karamehmet, İthalat, ihracat ve imalat alanlarında faaliyet göstermek üzere ilk şirketini Mehmet Emin Karamehmetoğlu Ticarethanesi adıyla1966 yılında henüz 22 yaşında iken kurdu.

1980'li yıllarda üç banka ve çok sayıda şirketin sahibi konumuna gelen Karamehmet ailesinin mali gücü bir hayli arttı. Mehmet Emin Karamehmet'in yönetiminde aktif rol üstlendiği bu dönemde grup, çelik üretiminden deterjana kadar her alanda üretim yapmaya başladı. 1980'li yıllarla birlikte dış ticarete ağırlık veren Çukurova Grubu, bu tarihlerde New York ve Cenevre'de de ilk şirketlerini kurdular. Ayrıca Bülent Ulusu hükümeti döneminde Çukurova Sanayi İşletmeleri'nin Mersin yolu üzerindeki yeni fabrikaları alınan kredilerle inşa ettiler.

Mehmet Emin Karamehmet, 1994’te Turkcell projesini gerçekleştirdi. Türkiye'nin en büyük özel sektör şirketi konumuna gelen Turkcell, hisseleri New York Borsası'nda işlem gören tek Türk şirketi olarak dikkat çekti. Daha sonra medya alanına da giren Karamehmet, Akşam Grubu'nu Ilıcak ailesinden Show Tv'yi ise Erol Aksoy'dan satın aldı. 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör