Hüsnü Aktaş

Gazeteci, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi
Diğer İsimler
Yusuf Kerimoğlu

 Gazeteci- yazar, araştırmacı. 1950, Askeriye Köyü/ Burdur doğumlu. Yazılarının bazılarında Yusuf Kerimoğlu imzasını kullandı. İlköğrenimini köyünde, ortaöğrenimini Burdur ve Antalya’da tamamladı. Ankara Üniversitesi DTCF Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde bir süre okudu. Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden mezun oldu (1973). Resmi eğitim kurumlarının yanı sıra özel öğrenim gördü. Ankara Diyanet İşleri Başkanlığında memurluk, Giresun Müftülüğünde şeflik, Vakıflar Genel Müdürlüğünde Daire Başkanlığı, Adapazarı Akademisinde kütüphane müdürlüğü yaptı. 1981’de istifa etti.

Yazı hayatına lise öğrenciliği döneminde çeşitli dergi ve gazetelerde başladı. 1969 yılında İmanlı Büyük Türkiye gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yaptı. Daha sonra haftalık Hüryol gazetesinde deneme ve incelemeleri yayımlandı. 1974 yılında bir grup arkadaşıyla beraber çıkardığı Yeni Ölçü dergisinin genel yayın müdürlüğünü yaptı (1974-1979). Aynı yıllarda Türkiye Din Görevlileri Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak yurtiçinde ve Orta Doğu’da incelemelerde bulundu.

Türkiye Yazarlar Birliği kurucularından olan Aktaş, 1979 dan itibaren haftalık Şura, Hicret, Tevhid gazetelerinde, sonra Milli Gazete’de müstear isimlerle köşe yazarlığı ve Fıkıh Köşesi’nde yıllarca fıkıh uzmanı olarak görev yaptı. Çalışmalarından dolayı hakkında davalar açıldığı için müstear isimler kullanmak zorunda kaldı. 1980 den itibaren Milli Gazete’de günlük makaleler ve müstear adla fıkhî konularda incelemeler yayımladı. Daha sonra Vahdet, Akit gazetelerinde köşe yazarlığı yaptı. Yıllarca Akit gazetesinin “Fıkıh Köşesi”nde çeşitli fıkıh sorularını cevapladı. 1984’te hapse girdi. Bir yıldan fazla hapis yattı. 1985’te cezaevinden çıktıktan sonra çıkardığı Vahdet gazetesinde üç yıl yazdı. Daha sonra arkadaşlarıyla Ankara’da Vahdet, Eğitim, Dostluk ve Yardımlaşma Vakfını kurdu (1989).

1993-2000 arası Akit gazetesinde yazdı. 1990’da Misak dergisini çıkardı. 1997 Mayıs’ında Eskişehir Cezaevindeki Aczimendilere yardım etme suçundan tutuklandı. Ulucanlar Hapishanesine girdi. Hapisten çıkınca Vakıf çalışmalarını ve Misak dergisini çıkarmayı sürdürdü. 1983 yılında Kelimeler ve Kavramlar kitabıyla fikir dalında Türkiye Yazarlar Birliği Yılın Yazarı Ödülünü aldı.

ESERLERİ:

ROMAN: İsyan Çiçekleri (otobiyografik roman, 1975), Fedailer (belgesel roman, 1983).

OYUN: Şeytan’ın Düzeni (1975), Cenazeler Çağı (1976).

HİKÂYE: Şen Olasın Lâiklik (1977).

İNCELEME: Medenî Vahşet (1980), Fıkhî Meseleler (2 cilt, 1982-83), Kelimeler ve Kavramlar (2 cilt, 1983), Devlet ve Siyaset, İslâmî Hareketin Mahiyeti, Mazlumlarla Sohbet, Emanetler ve Ehliyetler (2 cilt).

ANI: Medenî Vahşet Davası (Cezaevi notları, 1987).

HAKKINDA: TDE Ansiklopedisi (c.1), TBE Ansiklopedisi (2001).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör