Hüseyin Üzmez

Hukukçu, Gazeteci, Yazar

Doğum
01 Mart, 1934
Ölüm
14 Ekim, 2014
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Gazeteci, hukukçu, yazar (D. 1 Mart 1934, Malatya – Ö. 14 Ekim 2014, İstanbul). Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi (1968) mezunu. Gençlik yıllarında Ahmet Emin Yalman’a suikast tertip etmekten on yıl hapis yattı. Hapis yıllarının bir bölümünü aynı davadan yargılanan Necip Fazıl Kısakürek ve Osman Yüksel Serdengeçti ile birlikte geçirdi. Tarım (1975-81) ve Sağlık (1984) bakanlıklarında müşavirlik, genel sekreter vekilliği yaptı.

2009 yılında “cinsel istismar” ve “küçük yaştaki çocuğun ruh sağlığını bozma” suçlarından 13 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verilen Üzmez, Yargıtay tarafından onanan cezasını çekmek üzere 2012 yılında Metris Cezaevi’ne gönderildi. Psikolojik sorunları ve prostat rahatsızlığı nedeniyle, ‘cezanın infazının ertelenmesi’ kapsamında  tahliye edildi.  Ramazan Bayramı'nı Ankara’da yaşayan oğlunun yanında geçiren Üzmez, rahatsızlığının artması sebebiyle yaşlı bakımevinden Ankara Eryaman Mahallesi’ndeki özel bir hastaneye kaldırıldı. İki hafta burada tedavi gördü. 14 Ekim 2014’te kalp yetmezliği nedeniyle yaşamını yitirdi.

Yazılarını Serdengeçti, Yön, Milliyet, Beklenen Vakit (Akit) gazeteleri ile Rahmet dergisinde yayımladı. 1992 yılından itibaren Akit gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Televizyonlarda katıldığı programlarında yaptığı radikal tartışmalarla tanındı. Çalışmalarını İstanbul’da sürdürdü. Osmanlı Vakfı, İnsan ve Kültür Vakfı üyesiydi.

Vecd ve istiğrak tipi olan.......nın aksine Hüseyin Üzmez, dâvânın ‘aksiyon adamı’ tipini temsil eder.” (Necip Fazıl Kısakürek, Cinnet Müstatili)

Yıllardır görmemiştim Hüseyin Üzmez’i... Hırslı, sıcak, zeki bir çocuktu. On yıl cezaevi bırakmıştı ardında... Ve yeni çıkmıştı. Her zekâ pırıltısının budalası ben, O’na karşı çok yakınlık duymuştum çok... (Yirmi yıl sonra tekrar karşılaştık.) Hâlâ çekici, gene zekiydi. Ama artık zekâsının dizginleri elindeydi. İstediği kadar kullanıyordu.” (Nimet Arzık, Barış gazetesi)

Yazılarından anlaşıldığına göre Hüseyin Üzmez maneviyatçı, özgürlükçü, anti-emperyalist, biraz patavatsız, fakat üslubu çok güzel, insana okutuyor.” (Teoman Erel, Milliyet gazetesi)

Hüseyin Üzmez,

Deli kardeşim benim.... Bu mübarek bayram gününde aramızda dereler, dağlar, kalın yapılar, demir kapılar var. Herkes dışarıda sen içerdesin. Sen herkesten başkasın. Allah’ın sana hazırladığı bayramlar da başka... Gözyaşları içerisinde gözlerinden öperim.” (Osman Yüksel Serdengeçti,  Dargınlık sonrası bir barışma telgrafı).

Hüseyin Üzmez konkasör gibidir. Milli ve manevi meselelerde karşısına çıkan her engeli taş öğütür gibi ezer geçer.” (Prof. Dr. Necmettin Erbakan)

ESERLERİ:

Çilenin Böylesi (1992), Şu Bizimkiler (1992), Cumhuriyetin Tosuncukları (1993), Öldürücü Güldürücü Gerçekler (1995), Malatya Suikastı (1995), Deli Deli Esintiler (1999), Can Pazarı (2000), Hüseynî Makamında Nükteler (2001).

KAYNAK: İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2. bas., 2009), Hüseyin Üzmez öldü (milliyet.com.tr, 14 Ekim 2014, İstanbul).

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör