Ahmet Keleşoğlu

Hayırsever, İş İnsanı

Doğum
Ölüm
14 Ocak, 2015

Hayırsever işadamı, Aksel Holding yönetim kurulu başkanı (D. 1924, Ermenek / Karaman – Ö. 14 Ocak 2015, İstanbul). Tüccar Hacı Mustafa İncikoğlu’nun altı çocuğundan beşinsidir. Varlıklı bir aileye mensuptur. Babası ondaki ticari yeteneği görerek, küçük yaşta ticarete girmesini teşvik etmiştir. Ahmet Keleşoğlu, küçük yaşta manifaturacılıkla işe başlamış, sonra işlettikleri dükkânı halkın tüm ihtiyaçlarını karşılayan, ‘bonmarşe’ mağazası haline dönüştürmüştür. Daha sonraları ise eczacı olan kayınbiraderi Nevzat Karpuzcu ile birlikte 1958’de Konya’da ilaç dağıtım firması kurmuşlardır. Konya’nın uzun yıllar Anadolu Selçuklularının merkezi olması nedeniyle, Selçuklulara duyduğu saygının nişanesi olarak, onlar gibi uzun ömürlü olması dileği ile kurduğu şirketin adını “Selçuk Ecza Deposu”  koymuşlardır. Bugün AKSEL Holding’in 8 (sekiz) şirketinin en büyüğü olan “Selçuk Ecza” Türkiye’deki sağlık sektörünün 2. büyüğü durumundadır. Vergi ödemede Türkiye’nin ilk 50 (elli) kuruluşu içinde yer almaktadır. Selçuk Ecza ve Aksel Holding bünyesinde 4000 kişi çalışmakta, 1000 araç her gün eczanelere dağıtım yapmaktadır.

Ahmet Keleşoğlu, 1980 yılına kadar, Türk ilaç sektöründe sadece ecza depoculuğu alanında faaliyet gösterirken, 1980’de İbrahim Ethem Ulagay İlaç Sanayi T.A.Ş.’ne ortak olup Yönetim Kurulu Başkanlığını üstlenerek, bu tarihten itibaren, sanayici sıfatı ile de çalışmalarını sürdürmeye devam etti. 1980-1990 yıllarında, bir yandan Selçuk Ecza Depolarının büyümesi amacı ile şube sayısını hızla artırırken, bir yandan da yeni bir depo zinciri olan As Ecza Depoları’nın kurulması ve geliştirilmesini gerçekleştirdi. Böylece 33 şubesi 4000’den fazla çalışanı ile Türkiye’nin her köşesinde hizmet veren “Ulusal Bir Ecza Deposu” yapılanmasını başarı ile sağladı. 1995 yılında, Turizm ve İnşaat sektörüne girerek, Kemer Tekirova’da 600 yataklı Clup Hotel Phaselis Rose’u faaliyete geçirdi. İnşaat sektöründe ise muhtelif yerlerde iş merkezleri ve site biçiminde lüks konut inşaatları ile Selçuklu Konakları’nı gerçekleştirdi.

Doğruluk, dürüstlük, çalışmak, özverili olmak gibi Temel İlkelere sahip olan Ahmet Keleşoğlu’nun eğitim, kültür, sağlık, turizm alanlarında projeleri ve yardım amaçlı büyük maddi ve manevi destekleri söz konusudur. İstanbul’da eğitim alanındaki bağış ve destekleriyle; Üsküdar’da Anadolu Lisesi ve Spor Salonu, Hafize Özal İlköğretim Okulu’nun 40 (kırk) derslikli ek binası, spor salonu, Ahmet-Nezahat Keleşoğlu İlköğretim Okulları faaliyete geçmiştir. Aynı destek ve yardımlarını, memleketi Ermenek’e turistlik bir otel hediye ederek, sürdürmektedir.

Sabahları spor yapan, iyi çalışıp, dürüst olmak, ayağını yorganına göre uzatmak’ gibi özelliklere sahip olan, güvenilir, saygın ve özverili olmayı öğütlediği burslu öğrencilerinin sayısını her yıl artırarak, onları memlekete, ailelerine hayırlı kişiler olarak yetişmeleri gayesini üzerine alan Ahmet Keleşoğlu, vefatından önce, eğitim, sağlık, kültür alanlarında hizmet verecek; Nezahat-Ahmet Keleşoğlu Vakfı’nın kuruluş hazırlıklarının sürdüğü müjdesini vererek, bu vakıf aracılığı ile Holding bünyesinde çalışanların çocuklarına, zeki ve yoksul öğrencilere yardım yapma konusunda sürekliliği amaçladıklarını söylemişti.

Hayırsever işadamı Ahmet Keleşoğlu, yaklaşık iki ay tedavi gördüğü İstanbul Amerikan Hastanesinde 14 Ocak 2015 Çarşamba günü vefat etti. Keleşoğlu`nun cenazesi Konya merkez Selçuklu ilçesindeki Mürşit Pınar Camisi`nde kılınan cenaze namazının ardından Musalla Mezarlığı`nda toprağa verildi. Cenaze törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile birlikte kalabalık bir topluluk da katıldı.

Hayırsever işadamı merhum Ahmet Keleşoğlu’nun katkılarıyla hizmete giren eğitim kuruluşlarından bazıları:

1.      Sarıgazi Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu

2.      Ümraniye Selçuk Ecza 50. Yıl İlköğretim Okulu

3.      Üsküdar Nezahat Ahmet Keleşoğlu İlköğretim Okulu

4.      Üsküdar Ahmet Keleşoğlu Anadolu Lisesi Spor Salonu

5.      Altunizade Hafize Özel İlköğretim Okulu

6.      Konya Selçuk Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi

7.      Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

KAYNAK: Kim Bu İşadamları? (17 Nisan 2008, Habertürk), Hayırsever iş adamı Ahmet Keleşoğlu, Konya’da toprağa verildi (udhb.gov.tr, 20 Ocak 2015). 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör