Milli güreşçi, dünya şampiyonu (D. 1870, Hezargrad [bugün Razgrad] – Ö. 1902, Eyüp, İstanbul). Günümüzde Bulgaristan sınırları içinde bulunan Deliorman'ın Razgrad şehrindeki Omurbey köyünde doğdu. Küçük yaşta güreşe başladı. Döneminin ünlü pehlivanlarından Hergeleci İbrahim'in çırağı olarak yetişti. Kuvveti ve güreş yeteneği sayesinde kısa zamanda adını duyurdu. Hayatının en başarılı güreşlerini yurt dışında yaptı. 1897'de öğretmeni Hergeleci İbrahim ile birlikte ilk kez Avrupa'ya gitti ve orada yaptığı tüm güreşleri kazandı.

1899'da 20. yüzyıla giriş nedeniyle Paris'te düzenlenen büyük fuar dolayısıyla yapılan ilk dünya güreş şampiyonluğu müsabakalarına katıldı. Bu şampiyonada dünyanın en seçkin güreşçilerini ardı ardına yenerek ilk resmi dünya şampiyonluğunu kazandı. İstanbul'a döndüğünde padişah II. Abdülhamid tarafından Osmanî Nişanı ile ödüllendirildi.

1930-1931 ve 1933 yıllarında iki dönem Galatasaray Spor Kulübü başkanlığını yapmıştır. Taksim sahasının % 50 hissesini Galatasaray Spor Kulübü' ne kazandıran kişidir. 1902 yılında hastalanarak İstanbul’da vefat etmiştir.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör