Ahmet Enes

Şarkı Sözü Yazarı, Ses Sanatçısı, Seslendirme Sanatçısı, Müzisyen, Gazeteci, Şair

Doğum
02 Ocak, 1985
Eğitim
İstanbul Üniversitesi'nin Gazetecilik Bölümü
Burç

Besteci, söz yazarı, yorumcu, gazeteci, şair, seslendirmen. 2 Ocak 1985’te Erzurum Muratpaşa’da doğdu. Tam adı Ahmet Enes Karaçam. İlkokul, ortaokul ve liseyi Üsküdar'da okudu. Kolej yıllarında, öğrencisi olduğu okulun assolistliğini yaptı. Yine aynı dönemde müzik öğretmeninin desteğiyle bağlama çalmaya başladı. Okul orkestrası eşliğinde katıldığı çeşitli ses ve şarkı yarışmalarında dereceler kazandı. Üniversite hazırlık sürecinde gitarla tanıştı ve kendi çabalarıyla gitara olan hakimiyetini arttırdı.

Üniversite öğrenciliğiyle eşzamanlı olarak Radyo 7'de ve daha sonra İstanbul'un Sesi radyolarında radyo programlarına başladı. Programları kapsamında Türkiye'nin farklı illerinde dinleti ve konserlerde şarkılarını söyledi. Birçok reklam ve tanıtım filmi seslendirdi, belgesel ve çeşitli tanıtımlara müzikler besteledi. İlk yurtdışı gezisini, 2005 yılındaki depremin ardından gönüllü tercüman olarak bir yardım kuruluşuyla gittiği Pakistan'a gerçekleştirdi.

2007 yılında, canlı performans formatlı radyo programı, Gazete 365 tarafından "Yılın En İyi Radyo Programı" seçildi. 2008'de İstanbul Üniversitesi'nin Gazetecilik Bölümü'nden mezun oldu. Mezuniyetinin ardından eğitimine Amerika'nın Washington eyaletinde devam etti. Türkiye'ye dönüşünde TRT Haber kanalında yayınlanan "Medya Müfettişi" isimli programda editörlük ve TRT Müzik kanalında yayınlanan "Günaydın Türkiye" isimli programda performans sanatçılığı yaptı. 2010 yılının sonlarında bestelediği "Cennet" isimli şarkısı sosyal medyada yoğun ilgi gördü. 2012'de kısa dönem jandarma er olarak askerliğini tamamladı. Askerlik dönüşü İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin televizyon kanalı İSTWEB TV'de seslendirmenlik yaptı. 2013'ün Nisan ayında Pasaj Müzik etiketiyle söz ve müzikleri kendisine ait 10 şarkıdan oluşan ilk solo albümü Ahvâl'i yayınladı. 2015 yılında yine ilk single’ı Az Çok'u yayınladı ve klip çekti. Ahmet Enes, eleştirmenlerce  ses tonu ve şarkı söyleme tarzı olarak Tarkan ve Ahmet Özhan arası bir yerde konumlandırılmaktadır.

KAYNAKLAR: facebook.com/ahmetenes (10 Eylül 2015), milliyetsanat.com/yazar-detay/yavuz-hakan-tok (10 Eylül 2015), erdalerdogdu.com/muzik/ahmet-enes-ile-siradan-bir-roportaj (10 Eylül 2015), milliyet.com.tr/ahmet-enes-kimdir (10 Eylül 2015).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör