Hüseyin Kıvrıkoğlu

Orgeneral, Asker

Doğum
Eğitim
Topçu Okulu

Asker, Orgeneral, 23. Genelkurmay Başkanı. 1934 yılında Bilecik’in Bozüyük ilçesinde doğdu. 1955 yılında Kara Harp Okulundan, 1957 yılında Topçu Okulundan mezun olarak;  1965 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birlik ve kurumlarda Takım ve Bölük Komutanlığı yaptı. 1967 yılında Kara Harp Akademisini kurmay subay olarak bitirdikten sonra; 39. Tümen Topçu Alay Komutanlığında Batarya Komutanlığı, 9. Tümen Lojistik Şube Müdürlüğü, İtalya/Napoli'de Güney Avrupa Müttefik Kuvvetleri Komutanlığı (AFSOUTH) Karargâhı Harekât Başkanlığında Plan Subaylığı, Harp Akademileri Komutanlığında öğretim elemanlığı, Genelkurmay Personel Dairesi General Amiral Şube General-Amiral Kısım Amirliği, Kara Kuvvetleri Tayin Dairesi Kurmay Şube Müdürlüğü, Kara Kuvvetleri Plan Prensipler Daire Savunma Araştırma Şube Müdürlüğü ve Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanlığı görevlerini yürüttü.

1980 yılında Tuğgeneralliğe terfi ile Belçika/Mons'ta Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Karargâhı (SHAPE) Harekât Merkez Amirliği yaptıktan sonra 3'üncü Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı ve 11'inci Piyade Tugay Komutanlığı görevlerini yürüttü, 1984 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı ve 9'uncu Piyade Tümen Komutanlığı görevlerinde bulundu, 1988 yılında Korgeneralliğe terfi etti. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Personel Başkanlığı, 5. Kolordu Komutanlığı ve MSB Müsteşarlığı görevlerinde bulunduktan sonra 1993 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile NATO Güneydoğu Avrupa Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı, 1'inci Ordu Komutanlığı, Kara Kuvvetleri Komutanlığı görevlerini yürüttü, 28 Ağustos 1998 tarihinde atandığı Genelkurmay Başkanlığı görevinden 30 Ağustos 2002 tarihinde emekliye ayrıldı.

Orgeneral Kıvrıkoğlu; Türkiye Cumhuriyeti Devlet Şeref Madalyası, TSK Üstün Hizmet Madalyası, TSK Altın Şeref Madalyası, ABD Liyakat Madalyası, Polanya Cumhuriyeti 1. Derece Üstün Hizmet Madalyası, Kore Birleşik Millî Güvenlik Madalyası, Kazakistan Cumhuriyeti Dostluk Madalyası, Azerbaycan Bayrağı Madalyası, Azerbaycan Şeref Madalyası, Macaristan Liyakat Madalyası, Arnavutluk Altın Kartal Şeref Madalyası ile Gürcistan Şeref Nişanı, Pakistan İmtiyaz Nişanı, Romen Yıldızı Nişanı sahibidir. Olcay Kıvrıkoğlu ile evli olan Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu 'nun bir çocuğu vardır. İngilizce bilmektedir.

KAYNAK: Hüseyin Kıvrıkoğlu (www.tsk.tr, 28.7.2015).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör