Suna Kili

Profesör, Siyaset Bilimci, Akademisyen

Doğum
Ölüm
29 Temmuz, 2015
Eğitim
Amerikan Kız Koleji

Siyaset bilimci, akademisyen, profesör (D. 1927,  İstanbul – Ö. 29 Temmuz 2015, İstanbul). İstanbul’da Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Üniversite öğrenimini ABD’de gördü. Lisans, yüksek lisans ve doktora çalışmasını siyasetbilimi ve uluslararası ilişkiler alanında yaptı. Lisansüstü çalışmasını California Üniversitesinde (Berkeley), doktora sonrası araştırmalarını da London School of Economics, Colombia ve Princston üniversitelerinde sürdürdü. Doktora ve doçentlik tezlerini tamamlayarak profesör oldu. Çalışmalarını Boğaziçi Üniversitesi’nde siyasal bilimler ve devrim tarihi dersleri vererek öğretim üyesi olarak sürdürdü.

Başta Amerika Birleşik Devletleri (ABD) olmak üzere, birçok ülkenin çeşitli üniversite ve bilim kuruluşunda çağrılı ya da konuk öğretim üyesi olarak dersler verdi, bilimsel toplantılara katılarak bildiriler sundu: 1977-78 akademik yılında Los Angeles / California Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi’nde konuk öğretim üyesi olarak bir süre çalıştı. Peru’dan İsveç’e, Pennsylvania’dan Nijerya’ya, Londra’dan Almanya’ya, Çin Halk Cumhuriyeti’ne kadar pek çok ülkedeki çeşitli üniversitelerin ve bilim kuruluşlarının çağrılısı ve konuk öğretim üyesi olarak pek çok yerde ders verdi ve bildiriler sundu.   

Prof. Kili, yurtiçinde ve dışında pek çok seminer, kongre, sempozyum ve benzeri bilimsel toplantıya katıldı. “Uluslararası Siyasi İlimler Dergisi” (IPSA) ve “Arap Bölgesi - Türkiye ve İran Sosyal Bilimler Dergisi” (ASSARTI) gibi çeşitli bilim kuruluşlarının üyesi olan Prof. Kili, IPSA’nın Siyasal Eğitim Komitesi ikinci başkanlığını da yaptı. 1998 yılında Erasmus Üniversitesi Rotterdam Rektörlüğü’nce bu üniversitede konferanslar vermek üzere davet edildi. Yine 1998’de Harp Akademileri’nce düzenlenen ve Türkiye’nin Ortadoğu, Kafkaslar ve Avrasya’ya yönelik siyasalarının incelendiği sempozyuma çağrıldı. 1997’de Birleşmiş Milletler Türk Derneği’nce Çanakkale’de düzenlenen “İnsan Hakları ve Türkiye” konulu toplantıya bir bildiriyle katıldı. Harp Akademileri’nin daveti üzerine 1996-97 Akademik Yılı açılış dersini Atatürk ve laiklik konusunda verdi. Yaklaşık son on beş yıldan beri Türk-Atlantik Konseyi’nce Antalya’da düzenlenen Güvenlik ve İşbirliği konferansına katılmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi olan Prof. Kili, bu üniversitede siyasal bilimler ve devrim tarihi dersleri okutmaktadır.

1986 yılında Arjantin Tarih Kurumu üyeliğine seçilme Suna Kili’nin bilimsel kuruluşlardan aldığı çok sayıda ödül arasında; 1981 Türk Dil Kurumu Bilim Dili Ödülü, 1992 Rockfeller Foundation Bellagio Ödülü, Fullbright Ödülleri, 2006 Orta Doğu Teknik Üniversitesi Atatürkçü Düşünce Topluluğu ‘Atatürkçü Düşünceye Yaşam Boyu Hizmet’ Ödülü vardır. Ayrıca; 2003 ABD, Avrupa ve Türkiye’deki Atatürkçü Düşünce topluluklarının verdiği ‘Akılcı Eğitim Ödülü’, 2002 Almanya Atatürkçü Düşünce Dernekleri’nce verilen ‘Atatürk İletişim Ödülü’, 2001 İstanbul Üniversitesi Rektörlüğü’nün verdiği ‘Atatürk İlkeleri ve Devrimleri Ödülü’, 2001’de Çağdaş Eğitim Vakfınca verilen ödüllerin sahibidir…

Çok sayıda İngilizce ve Türkçe eserleri olan Prof. Dr. Suna Kili, özellikle Türk aydınlanma devrimi ile doğrudan ilgilendi.

 

Vefatı:

 

Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Suna Kili, 29 Temmuz 2015 tarihinde İstanbul’da hayatını kaybetti. 30 Temmuz 2015, Perşembe günü Yeniköy Camii’ndeki ikindi namazından sonra İstanbul’da toprağa verildi.

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesi olan Prof. Dr. Kili, Siyasal Bilimler ve Devrim Tarihi dersleri veriyordu.

Son yolculuğundan önce yıllarca görev yaptığı, yüzlerce öğrenciye yol gösterdiği Boğaziçi Üniversitesi’nde Prof. Dr. Suna Kili için bir anma töreni düzenlendi. Çok sayıda öğretim üyesi ve öğrencinin katılımıyla gerçekleşen anma töreninde söz alan Prof. Dr. Suna Kili’nin mesai arkadaşları ve öğrencileri onun mükemmeliyetçi ve tutkulu çalışma hayatından ve birebir ilişkilerinden bahsetti.

Anma töreninde konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Tekcan, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nün çok değerli bir hocasını kaybettiğini belirterek ailesine ve Boğaziçi Üniversitesi camiasına baş sağlığı diledi. Sonrasında söz alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşegül Toker, Prof. Dr. Suna Kili’nin hocaların hocası olduğunu ve İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nin ilk yıllarından itibaren çekirdek kadrosu içerisinde bulunup çok sayıda öğrenciye yol gösterdiğini belirtti. Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mine Eder, Suna Kili’nin “kuzum” diyerek seslendiği öğrencilerinden biri olduğunu belirterek başladığı konuşmasında “Siyaset teorisi ve siyasetin ilintili konular olduğunu ilk olarak ondan öğrendim. Kendisinin bütün meslek hayatı boyunca uluslararası standartları yakalamaya çalışan ilkeli bir tavrı oldu. Erkek yoğun bu akademik ortamda bir kadın olarak 1950’li yıllardan itibaren siyaset bilimi dersleri verdi” dedi.

 

Ödülleri:

 

1981 Türkiye İş Bankası Siyasal Bilim Büyük Ödülü

1981 Türk Dil Kurumu Bilim Dil Ödülü;

1986 Arjantin Tarih Kurumu üyeliğine seçilme

1992 Rockefeller Foundation Bellagio Ödülü

1992-1993 Fulbright Ödülü (UCLA)

1998 "Aydınlanmanın Kadını Ödülü"

2001 Istanbul Üniversitesi " Atatürk İlke ve Devrimleri Ödülü"

2001 "Çağdaş Eğitim Vakfı Ödülü"

2002 "Atatürkçü Düşünce İletişim Ödülü" (Almanya)

2003 ‘’Akılcı Eğitim Ödülü"

2006 ‘’Atatürkçü Düşünceye Yaşam Boyu Hizmet Ödülü"

 

 

ESERLERİ:

 

Türk Anayasa Metinleri: Tanzimattan Bugüne Kadar (1967), Kemalism (1969), Turkey: A. Case Study of Political Development (Türkiye’nin Modernleşmesi Üzerinde Bir İnceleme, 1968), Kemalizm (1969), Turkish Constitutuions of 1924 and 1961 (Türk Anayasa Gelişmeleri, 1924 ve 1961 Anayasaları Üzerinde Bir İnceleme, 1971), 1960-75 Döneminde Cumhuriyet Halk Partisinde Gelişmeler: Siyaset Bilimi Açısından Bir İnceleme (1976), Atatürk ve Devrimleri (1977), Çayırhan: Bir Orta Anadolu Köyünde Toplumsal Değişme, Siyasal Davranış (1978), Bugünkü Türkiye ve Kemalizm (1980), Osmanlı ve Türk Anayasaları (1980), Atatürk Devrimi ve Bir Çağdaşlaşma Modeli (1981), Türk Anayasaları (1982), Türk Devrim Tarihi (1982), 27 Mayıs 1960 Devrimi - Kurucu Meclis ve 1961 Anayasası (İstanbul 1998), CHP’de Gelişmeler (2001).  

 

KAYNAKÇA: İş’te Kitap (Bahar 2002), İhsan Işık / Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2006, gen. 2. bas. 2007) - Ünlü Kadınlar (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 4, 2013) - Encyclopedia of Turkey’s Famous People (2013), Prof. Dr. Suna Kili’yi kaybettik (haberler.boun.edu.tr, 30 Temmuz 2015).

 

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör