Hüseyin Kansu

Fotoğraf Sanatçısı, Çevirmen, Bürokrat, Siyasetçi, Yazar

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü

Bürokrat, siyaset adamı, yazar, çevirmen, fotoğraf sanatçısı. 1950 yılında İstanbul'da doğdu. 1975'te İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Pazarlama Bölümü’nü bitirdi. Sümerbank ve Türkiye Kalkınma Bankası (DESİYAB) uzman yardımcısı olarak, özel sektörde yönetici ve ihracat danışmanı olarak çalıştı.  Gençlik yıllarından itibaren siyasi hayatta aktif olarak yer aldı. 1994 yerel seçimlerinde Gaziosmanpaşa'dan Refah Partisi listesinden İstanbul İl Genel Meclis Üyesi seçildi. 1995, 1999 ve 2002 Milletvekili Genel Seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden milletvekili seçildi. TBMM Dışişleri Komisyonu üyesi ve Türkiye-Bosna Hersek Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı oldu. PAM (Politika Araştırma Merkezi) ve Bosna- Sancak ve Kosova Dayanışma Vakfı gibi çeşitli dernek, vakıf ve stratejik araştırma merkezlerinin kurucu üyeliğinde bulundu. Dış politika konularında TBMM'deki konuşmalarını, yurtiçinde ve yurtdışında katıldığı konferans ve tebliğlerini on bir kitapçıkta yayımladı. Ayrıca Türkiye Demokrasi Vakfı’nın düzenlediği Cumartesi konferanslarında konuşmacı olarak yer aldı, bu toplantılardaki konuşmalar ve tartışmalar daha sonra Demokrasi Konferansları (2003) adıyla yayımlandı.

"Mostar Köprüsü Yeniden Doğdu" konulu derleme fotoğraf sergisini Türkiye Büyük Millet Meclisi ile başta İstanbul ve Konya olmak üzere 13 farklı ilde açmıştır. Bunun yanında Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanı merhum Aliya İzetbegoviç ile ilgili fotoğraf koleksiyonunu da muhtelif yerlerde sergiledi. Özellikle dış politika konularında birçok yerde konferans ve tebliğler verdi. AK Partinin kuruluş çalışmalarına katılarak Kurucular Kurulu üyesi oldu. İngilizce ve Fransızca biliyor. Boşnakça yeminli tercümandır. Evli ve dört çocuk babasıdır.

ESERLERİ:

Bosna Hersek Dünü Bugünü Yarını (1995), Dış Politikada Yeni Ufuklar (1997), Kosova İlgi Bekliyor (1999), Türk Dış Politikasına Yeni Bir Yaklaşım (1999), Sancak ve Balkanlar'da Son Gelişmeler (1999), Çocuklarımız Geleceğimiz (2002), Türkiye’den Dünya’ya Bakış (2002), Looking at the World From Turkey (2002), Pogled Na Svijet Iz Turske (2003, Boşnakça), Demokrasi Konferansları (2003), Mostar Köprüsü Yeniden Doğdu (2004), Bosna-Hersek Seyahat Rehberi (2004).

KAYNAK: Kendisinden alınan bilgiler (2006).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör