Ahmet Sedat Başar

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Udi, Müzisyen

Doğum
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi

Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses ve saz sanatçısı, udî (D. 1958, Ankara - Ö. 16 Aralık 2013, İstanbul). Ankara Gazi Lisesini birincilikle bitirdikten sonra lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesinde yaptı. Yüksek öğrenimi sırasında, Süheyla Altmışdört idaresindeki İstanbul Üniversitesi Türk Müziği koro çalışmalarına düzenli olarak katıldı. Mutlu Torun ve Osman Nuri Özpekel’den ud dersleri aldı.

Rıza Rit idaresindeki İstanbul Üniversitesi İcra Heyetinde udi olarak hizmet verdi. Istanbul Teknik Unv. Devlet Konservatuvarı’nda yüksek lisans yaptı ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ruhi Ayangil orkestrası konserlerine udi olarak katıldı.

Ahmet Sedat Başar, Kültür Bakanlığı Tarihi Türk Müziği Topluluğuna 1992 tarihinde intisab ederek, vefatına kadar burada hizmet etti.

Bir çocuk babası olan sanatçı, genç yaşta, 16 Aralık 2013 tarihinde İstanbul'da vefat etti. Cenazesi 18 Aralık 2013 Çarşamba günü Şakirin Camiinde kılınan ikindi namazının ardından Karacaahmet Mezarlığında toprağa verildi.

KAYNAKÇA: Özgeçmişler (ittmt.org, 28.10.2011), Vefat ilanı (vefathurriyet.com, 17.12.2013).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör