Suat Kılıç

Bakan, Avukat, Devlet Adamı, Hukukçu, Siyasetçi

Doğum
23 Temmuz, 1927
Eğitim
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi
Burç

Hukukçu, avukat, gazeteci, yazar, siyaset ve devlet adamı, Gençlik ve Spor Bakanlarından.   23 Temmuz 1972'de Samsun'da doğdu. Baba adı Hüseyin, anne adı Elmas'tır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Dünya Radyo, Kanal 7, NTV ve Kanal D'de Program Yapımcısı, Sunucusu, Haber Müdürü ve Haber Editörü olarak görev yaptı.

 3 Kasım 2002 Genel Seçimlerinde 22. Dönem Samsun Milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne giren Suat Kılıç, bu dönemde; TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği ve Ak Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Kılıç bu göreviyle birlikte, Ak Parti’nin aylık resmi yayın organı olan Türkiye Bülteni’nin de 6 yıl süreyle Genel Yayın Yönetmenliğini yaptı.

22 Temmuz 2007 seçimlerinde 23. Dönem Samsun Milletvekili olarak ikinci kez TBMM’ye giren Kılıç, 23. Dönem Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi Türk Grubu Üyesi, Türkiye - Brezilya Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Ak Parti Genel Merkez Tanıtım ve Medya Başkan Yardımcılığı, TBMM Anayasa Komisyonu Üyeliği, Ak Parti Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenter Asamblesi KEİPA Üyeliği, Türkiye-Brezilya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerini yürüttü. 2009 yılında Ak Parti Grup Başkanvekilliğine getirilen  Kılıç;  bu görevini de iki yıl  sürdürdü.

12 Haziran 2011 seçimlerinde 24. Dönem Samsun Milletvekili olarak yeniden Parlamentoya giren Kılıç, 6 Temmuz 2011 tarihinde işbaşına gelen 61. Hükümet Kabinesinde Gençlik ve Spor Bakanı oldu. İngilizce bilen Suat Kılıç, Nur Kılıç ile evli olup, Muhammed Emin, Hüseyin Kağan ve Suat Melik adında üç çocuk babasıdır. Sarı basın kartı sahibidir.

KAYNAKÇA: TBMM Albümü 3. Cilt 1983-2010 (2010), Suat Kılıç (akparti.org.tr, 6.12.2015), TBMM Albümü 24. Yasama Dönemi (tbmm.gov.tr, erişim: 16.01.2016).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör