Sema Kırcı

Milletvekili, Siyasetçi

Doğum
Eğitim
Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü

Siyasetçi, milletvekili. 1971 yılında Almanya’da doğdu. Gurbetçi bir ailenin üçüncü çocuğudur. Ali Fahri İşeri İlkokulu, Bandırma İmam Hatip Lisesi, 1996 yılında ODTÜ İktisadi İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü (1996) mezunu. 2011 yılında Selçuk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde “Türkiye’nin Balkan Politikası” konulu çalışma ile yüksek lisans eğitimini tamamladı.  Halen aynı bölümde ve aynı konuda doktorasına devam ediyor.

1997-2008 yılları arasında Ankara Büyükşehir Belediyesinde çalıştı. 2001–2006 yılları arasında AK Parti Genel Merkez Kadın Kolları’nda sırasıyla Ekonomik İşler ve Dış İlişkilerden sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. İslam Kalkınma Bankası ile birlikte düzenlenen “Akil Kadınlar Zirvesi”nde görev aldı. AK Parti’nin siyasi ve sosyal alanlar başta olmak üzere ekonomi ve dış politikadaki gelecek hedeflerini belirleyen “Yeni Türkiye Vizyonu”nu geniş kitlelere ulaştırmak amacıyla bir dizi konferans verdi.

2006 yılında AK Parti II. Olağan Büyük Kongresi’nde Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) üyeliğine seçildi. 2008 yılında Genel Başkan Danışmanlığı görevine getirildi. 25. ve 26. Dönem Balıkesir Milletvekili seçildi. Halen MKYK üyesi ve Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı olarak görevine devam etmektedir. İslam Kalkınma Bankası ile birlikte düzenlenen “Akil Kadınlar Zirvesi”nde görev aldı. Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA) Yüksek İstişare Kurulu üyesi, Mehmet Numan’ın annesidir.

 KAYNAK: 26. Dönem Milletvekilleri – Balıkesir (Akparti.org.tr, 27.05.2016).

 

.

 

 

 

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör