Selim Ragıp Emeç

Milletvekili, Gazeteci, Siyasetçi

Doğum
Ölüm
02 Ağustos, 1970
Eğitim
İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi

Gazeteci, gazete sahibi, siyaset adamı, milletvekili (D. 1899, İstanbul – Ö. 2 Ağustos 1970, İstanbul). Baba adı Hüseyin Ragıp’tır. Gazeteci Çetin Emeç, gazeteci Aydın Emeç, gazeteci Leyla Tavşanoğlu ve Zeynep Gezgin'in babasıdır. Sivas Askerî Rüştiyesi ve Galatasaray Lisesi mezunudur. Birinci Dünya Harbinde yedek subay olarak Suriye ve Filistin’de bulundu. Terhisinden sonra bir taraftan Hukuk Fakültesine devam ederek buradan mezun oldu. Öğrencilik yıllarından itibaren bir süre Vakit, Tercüman-ı Hakikat, Son Saat gazetelerinde çalışmıştır. 16 Mart 1925 tarihinde Hakkı Tarık Us ile birlikte Son Saat gazetesini kurdu. 27 Temmuz 1930'da Ekrem Uşaklıgil, Halil Lütfü Dördüncü ve Zekeriya Sertel ile Son Posta gazetesini yayımlamaya başladı. 1932 yılında Zekeriya Sertel ile birlikte Alpullu ve Uşak şeker fabrikalarındaki yolsuzlukları gazetede günlerce manşete taşımalarından ötürü açılan davalar dolayısıyla üçer yıl hapis cezasına çarptırıldı. Üçer yıl hapis cezası 1,5 seneye düşürülen Sertel ve Emeç 1,5 sene Sultanahmet Cezaevi'nde (Günümüzde "Four Seasons Otel") yattı. Selim Ragıp Emeç, Zekeriya Sertel, Ekrem Uşaklıgil ve Halil Lütfü Dördüncü'nün gazetedeki hisselerini devretmesinden sonra Son Posta'nın tek sahibi oldu ve dönem dönem başyazarlığını da yaptı.

Atatürk'ün özel mimarı olarak bilinen Seyfi Arkan'a 1941 yılında İstanbul'un Suadiye semtinde villa yaptırmıştır. Villanın bulunduğu sokağa adı verilmiştir.

Demokrat Parti’nin kurucularından olan Selim Ragıp Emeç, TBMM IX. ve X. Dönem Bursa, XI. Dönem İzmir Milletvekilliği, X. Dönem Meclis Kütüphanesi Komisyonu Başkanlığı yapmıştır. 27 Mayıs Darbesi'yle tutuklanarak Yassıada'ya gönderildi. Yargılanarak 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırılan Emeç, Kayseri Cezaevi'ne gönderildi. Sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilen Emeç, hakkındaki suçlamalardan da beraat etti. Matbuat Cemiyeti ve Gazete Sahipleri Sendikası’nın kuruculuğu ve başkanlıklarını yaptı. 2 Ağustos 1970’te İstanbul’da hayatını kaybetti.

KAYNAK: Afşin Oktay - Kemal Bağlum / Biyografiler Ansiklopedisi (1959), TBMM Albümü (tbmm.gov.tr, 12 Aralık 2014).

 

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör