Selim Kaya

Fotoğraf Sanatçısı

Doğum
Eğitim
Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Fakültesi, Anadolu Üniversitesi Fotoğrafçılık Bölümü

Fotoğraf sanatçısı. 1973 yılında Mardin'in Mazıdağı ilçesine bağlı İkisu köyünde doğdu. 7 yaşındayken ailesiyle beraber Diyarbakır’a yerleşti. Fotoğrafçılığa, 1991 yılında Diyarbakır Söz gazetesinde foto muhabiri olarak çalışırken, zaman zaman da karanlık odada film banyosu ve agrandizörde siyah beyaz baskı işlerinde dönemin ustalarına yardımcı oldu ve bu şekilde karanlık oda işini kavradı.

Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesini üçüncü sınıfta iken bırakan Selim Kaya, Halkla İlişkiler Fakültesini bitirdikten sonra, aynı üniversitede Fotoğrafçılık bölümünü okudu. 2001 yılında “Yoksul Suretler” adlı ilk fotoğraf sergisini açan Kaya, 2009 yılında “Hevsel’den Kuş Esintileri” isimli 2. fotoğraf sergisini açtı. Kaya bu sergisinde Diyarbakır'ın ünlü Hevsel Bahçeleri ve Dicle vadisindeki kuşlara dikkat çekti. 2012 yılında da Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının desteğiyle “Hevsel Kanatlarımın Altında” isimli 3. sergisini açtı. Kaya bu sergisinde de Hevsel’deki Kuş popülasyonunu Türkiye’ye tanıttı.

Selim Kaya, 2013 yılında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi, Yerel Gündem 21 Kent Konseyi ve Çevre Koruma İl Müdürlüğünün destekleriyle “Surlar ve Kuşlar” isimli 4. sergisini açtı. Kaya bu sergisinde de tarihi Diyarbakır Surlarının üstündeki kuş figürlerine ve Hevsel’deki kuşlar arasındaki ortak noktaya dikkat çekti.

Kaya’nın 2011 ile 2014 yılları arasında Batman ve Diyarbakır’ın kültürel ve sosyal yaşantısına değinen 3 tanıtım kitabında fotoğrafları yer aldı. Halen Atlas dergisi ve Doğan Haber Ajansında part time çalışan Kaya, Diyarbakır Özgür Haber gazetesinde görsel yönetmen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

KAYNAK: İhsan Işık / Diyarbakır Ansiklopedisi (2013) – Geçmişten Günümüze Diyarbakırlı İlim Adamları Yazarlar ve Sanatçılar (2014).

 

Selim Kaya objektifinden- Dicle Köprüsü

Selim Kaya objektifinden Dicle ve Kırklar Dağı

Selim Kaya objektifinden- Halkalı küçük cılıbıt

Selim Kaya objektifinden- Kızılgerdan

Selim Kaya objektifinden- Kızılşahin

Selim Kaya objektifinden- Yeşil düğükçün

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör