Meral Uğurlu

Türk Sanat Müziği Sanatçısı, Müzisyen

Doğum
08 Aralık, 1937
Eğitim
İstanbul Belediyesi Konservatuarı
Burç

Müzisyen, Türk Sanat Müziği ses sanatçısı. 8 Aralık 1937 tarihinde Edirne’de doğdu. İstanbul Belediyesi Konservatuarından mezun oldu. Öğrenciliği sırasında Münir Nurettin Selçuk, Şefik Gürmeriç, Halil Bedii Yönetken, Nevzat Atlığ ve o dönemdeki öğretim kadrosundan yararlandı.

Aynı dönemde özel öğrencisi olduğu Münir Nurettin Selçuk’un pek çok konserine korist ve solist olarak katıldı. 1958’de henüz öğrenciyken sınavla İstanbul Radyosuna girdi. Mesud Cemil, Cüneyd Orhon, Vecihe Daryal, Vecdi Seyhun, Fikret Kutluğ, Niyazi Sayın, Cevdet Çağla ve Hakkı Derman gibi seçkin müzisyenlerle çalıştı, solo programlar yaptı.

Meral Uğurlu, 1963’te kadrosunu naklettiği Ankara Radyosunda Rûşen Ferid Kam, Refik Ahmet Sevengil ve İsmail Bahâ Sürelsan gibi üstadlarla çalıştı. 1976’da kurulan Devlet Korosunda görev aldı ve İstanbul Radyosu’nda solo programlarına yeniden başladı.

Bir süre İTÜ TMD Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalıştı. İran, Irak, Afganistan, Almanya, Tunus, Cezayir, Mısır, KKTC ve Fransa’da konserlere katıldı ve solo konserler verdi. Devlet Korosundan 15 Aralık 1997 tarihinde emekli oldu. ABD’de solo konserler verdi ve plak çalışmaları yaptı.

Klasik ekolün en iyi solistlerinden ve usta yorumcularından sayılan ve hâlen Marmaris’te yaşayan Meral Uğurlu, İstanbul Radyosu spikerlerinden Güneş Uğurlu ile evli ve Zeynep (d. 1968) adlı bir kız çocuk ve Sarp (d. 2007) adlı bir torun sahibidir.

KAYNAK: Eskimeyen Yol Arkadaşlarımız (devletkorosu.com, 22.06.2015).

 

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör