Selçuk Eraydın

İlahiyatçı, Akademisyen, Araştırmacı, Yazar

Doğum
18 Haziran, 1937
Ölüm
19 Aralık, 1995
Eğitim
İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi)
Burç

İlahiyatçı, akademisyen, araştırmacı-yazar (D. 18 Haziran 1937, Edincik / Bandırma / Balıkesir - Ö. 1995). Hasan Tahsin bey ve Hürmüz hanımın ilk çocuğu olarak dünyaya geldi. 1950 senesinde ilkokulu bitirdi. İstanbul İmam-Hatip Okuluna 1953 yılında kaydını yaptıran Eraydın, burada yetişmesinde, düşüncesinin ve ilgilerinin şekillenmesinde büyük payı olan okul müdürü Mahir İz bey ile tanışma fırsatını yakaladı. Mezuniyeti sonrası, I960 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne başladı. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünde Mâhir İz (Ö. 1974), Nihat Sami Banarlı (Ö. 1974), Kemal Edip Kürkçüoğlu (Ö. 1978), Ali Nihat Tarlan (Ö. 1978), Ahmed Davudoğlu (Ö. 1983) gibi her biri alanında mümtaz hocalardan dersler almış, kendilerinden büyük oranda istifâde etmeye gayret, göstermiştir.

1964 yılında İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünden mezun olan Selçuk Eraydın, aynı yıl öğretmen olarak Sivas Öğretmen Okuluna tayin edildi. Bu okulda iki yıl görev yaptıktan sonra meslek dersleri öğretmeni olarak naklen Sivas İmam Hatip Okuluna atandı. Bu okulda ayrıca yaklaşık bir yıl müdür yardımcılığı görevinde bulundu. 1965 yılında Zehra hanımla evlenen Selçuk Eraydın'ın bu evliliğinden Feyzâ, Esrâ ve Tûbâ adlarında üç kız çocuğu dünyâya gelmiştir

27 Mart 1967'de Selçuk Eraydın, mezun olduğu İstanbul Yüksek İslam Enstitüsüne, hocası Mâhir İz'in isteği üzerine Tasavvuf Tarihi bölümünde asistan olarak tekrar döndü. Asistanlığı esnasında Mahir İz Bey'in Tasavvuf kitabı üzerinde çalışmış ve bu eseri neşre hazır hâle getirmiştir. 30 Eylül 1971'de yedek subay olarak askerlik görevini îfâ etti. Ayrıca bir süre Sainte Pulchéire Fransız Lisesinde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi derslerine de giren Selçuk Eraydın, 19 Ocak 1984 tarihinde doktor unvanı aldı ve 11 Haziran 1984'te yardımcı doçent kadrosuna atandı.

Doç. Dr. Selçuk Eraydın, 19 Aralık 1995 târihinde, İstanbul İskenderpaşa Camiindeki “Miraç Kandili” programından dönerken Ümraniye’de geçirdiği trafik kazası sonucu vefat etti. Namazını yakın dostu Emin Işık'ın kıldırdığı cenâzesi, Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camiinden kaldırılarak Sahrâ-yı Cedit Mezarlığında hocası Mahir Bey'in yanma defnolundu.

Mezar taşında yazılı bulunan târih arkadaşı Mustafa Tahra tarafından düşürülmüştür. Adı, vefatından sonra İstanbul Pendik’teki bir İmam Hatip Lisesine verilmiştir.

Makaleleri İslâm Medeniyeti, Tohum, Nesil, Kök gibi dergiler ve çeşitli gazetelerde yer almıştır. Telif eserleri dışında ayrıca Mevlâna’dan ve Muhiddin İbn-i Arabî’den çevirileri de yayımlanmıştır. 

 ESERLERİ:

TELİF: İslâm Türk Edebiyatı (Dr. Necla Pekolcay ile), Tasavvuf ve Tarikatlar, İslami Türk Edebiyatinda Şekil ve Nevilere Giriş (Ortak kitap).

YAYINA HAZIRLAMA: Fîhi Ma Fih (Mevlana’dan Çeviren: Ahmed Avni Konuk).

KAYNAKÇA: İhsan Işık / Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi (2001, 2004) - Resimli ve Metin Örnekli Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi (2007) - Ünlü Bilim Adamları (Türkiye Ünlüleri Ansiklopedisi, C. 2, 2013), Hocamız Selçuk Eraydın (Haz. H. Kamil Yılmaz, 2017), Kâmil Büyüker / Miraç Gecesinde Hakka Yürümüştü Hocamız Selçuk Eraydın (dunyabizim.com, 28.03.2017).

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör