Galip Mendi

Komutan, Orgeneral, Asker

Doğum
Eğitim
Kara Harp Okulu

Asker, orgeneral, Jandarma Genel Komutanı. 1951 yılında Ankara'da doğdu. 1970 yılında Kara Harp Okulu'ndan, 1971 yılında Piyade Okulundan mezun oldu. 1983 yılına kadar Kara Kuvvetleri Komutanlığına bağlı çeşitli birliklerde Takım ve Bölük Komutanlığı ile Diyarbakır Seferberlik Bölge Başkanlığında Seferberlik Bölge Subaylığı görevlerinde bulunan Orgeneral MENDİ; 1985 yılında Kara Harp Akademisinden mezun oldu.

Kurmay subay olarak; 11. Piyade Tugayı 73. Piyade Alay Komutanlığında Tabur Komutanlığı, Maltepe Askeri Lisesi Harekât ve Eğitim Kısım Amirliği, 70. Piyade Tugayı Kurmay Başkanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığında Eğitim ve Öğretim Grup Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığı, 4. Özel Kuvvetler Alay Komutanlığı ve müteakiben Özel Kuvvetler Komutan Yardımcılığı görevlerini yürüttü, 1998 yılında Tuğgeneralliğe terfi etti.

Tuğgeneral rütbesi ile 1. Komando Tugay Komutanlığı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığı ve Ege Ordusu Harekât Kurmay Yarbaşkanlığı görevlerini yapan Orgeneral Galip Mendi, 2003 yılında Tümgeneralliğe terfi etti. Tümgeneral rütbesi ile Ege Ordusu Kurmay Başkanlığı ve Ulaştırma Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığı görevlerini yaptı, 2007 yılında Korgeneralliğe terfi etmiştir. Korgeneral rütbesi ile Genelkurmay Askeri Tarih ve Stratejik Etüt Başkanlığı, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığında Muharebe Hizmet Destek Eğitim Komutanlığı ve Eğitim Kolordusu Komutanlığı ile 8'inci Kolordu Komutanlığı görevlerini yürüttü, 2012 yılında Orgeneralliğe terfi etti. Orgeneral rütbesi ile 2. Ordu Komutanlığı ve Ege Ordusu Komutanlığı görevlerini müteakip, 5 Ağustos 2015 tarihinde Jandarma Genel Komutanlığı görevine atandı.

Orgeneral Galip Mendi, Türk Silahlı Kuvvetleri Üstün Cesaret ve Feragat Madalyası ve Türk Silahlı Kuvvetleri Başarı Madalyası ile TSK Üstün Hizmet Madalyası sahibidir. Zeynep Merih Mendi ile evli olup, iki erkek çocuk babasıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör