Müslüm Kabadayı

Eğitimci, Araştırmacı, Yazar

Doğum
Eğitim
Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi

Eğitimci, araştırmacı-yazar. 1962, Kışlak bucağı / Yayladağı / Hatay doğumlu. İlkokulu Kışlak’ta, ortaokulu Düziçi İlköğretmen Okulunda, liseyi ise Çanakkale Erkek Öğretmen Lisesinde okudu. Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi (1982) mezunu. 1402 sayılı Sıkıyönetim Yasası nedeniyle beş yıl öğretmenlik mesleğini yapamadı. 1987’de Trabzon’da başladığı edebiyat öğretmenliğini Ankara’da sürdürdü. Öğretmenliğinin yanı sıra, alanıyla ilgili arşiv oluşturma çabaları ile halkbilimi ve sözlü tarih çalışmalarını da sürdürdü. Fotoğraf, saydam ve belgesel film alanlarında amatörce çalışmalar yaptı. Ocak 2006’dan itibaren Ankara’da arkadaşlarıyla birlikte Yoğunluk dergisini çıkarmaya başladı ve derginin genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 

Öğrencilik yıllarında başladığı edebiyat çalışmalarını 1985’ten itibaren araştırmacılığıyla zenginleştirmeye yöneldi. Bu yıldan itibaren edebî ürünleri ile araştırma yazıları Cumhuriyet, Özgür Gündem, Karadeniz, Kuzey Haber, Ses, Hatay gazetelerinde ve Nitelik, İnsancıl, Hamsi, Mum, Kıyı, Kuzeysu, Güney Rüzgârı, Hatay’da Önder, Amik, Söylem, Edebiyat ve Eleştiri, Nikbinlik, Abece, Eğitim ve Yaşam, Folklor ve Edebiyat, Cumhuriyet Bilim Teknik, Lül, Damar, Belgesel Sinema, Sol, Kum gibi çok sayıda dergide yayımlandı. 2003’te “Uygarlıklar Beşiği Hatay Belgeseli”ni Antakya Belediyesinin katkılarıyla hazırladı.

ESERLERİ:

Hatay Bibliyografyası Üzerine Bir Deneme (1999), Hatay Halk Şairleri (2000), Amik’ten Amanos’a Alkım (2001), Doğu Karadeniz Lehçeleri Karşılaştırmalı Sözlüğü (2002), Suriye Günlüğü (2006).

HAKKINDA: Müslüm Kabadayı / Hatay Halk Şairleri (2000), Müslüm Kabadayı / Amik’ten Amanos’a Alkım (2001).

FOTO GALERİ

İLGİLİ BİYOGRAFİLER

Devamını Gör